Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Jak vyčistit disk?

Jak vyčistit disk?

V případě, že máte v počítači neustále nedostatek místa, můžete provést několik kroků k nápravě. Pokud nebudeme počítat variantu nákupu většího disku, je možné ručně smazat nepotřebné a velké soubory, zejména filmy apod. Nebo je možné využít i vestavěný nástroj k vyčištění disku. Stačí klepnout pravým tlačítkem myši v Průzkumníkovi na disk/oddíl, vybrat příkaz Vlastnosti a následně klepnout na tlačítko Vyčištění disku.

Po spuštění nástroj začne analyzovat data na disku a spočítá, kolik místa může ušetřit. Doba trvání této analýzy je závislá na velikosti a rychlosti disku. Po jejím dokončení systém zobrazí skupiny dat a souborů, které je možné odstranit a kolik místa tím ušetříte. Mezi nejběžnější patří např. stažené soubory programů, dočasné soubory Internetu, soubory v Koši, miniatury obrázku apod.

Po kliknutí na danou kategorii se vám vždy zobrazí bližší popis toho, co se pod touto kategorií skrývá za data. V žádném případě však nepůjde o vaše osobní data v Dokumentech apod. Navíc s navrženým výběrem toho, co se má odstranit a co ne máte možnost dále pracovat a vybrané kategorie vypnout nebo zapnout.

Další tipy pro Windows 10 naleznete ZDE.

KLATOVSKÝ, Karel. O technologiích (nejen) ve škole [online]. [cit. 9.3.2017]. Dostupný na WWW: http://www.klatovsky.cz/2017/03/333-tipu-pro-windows-10-231-235.html