Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Scratch jako nástroj pro začátky s programováním

Scratch jako nástroj pro začátky s programováním

Autor: Karel Vancl

Úvod

Aplikaci Scratch je možné využít nejen k programování her, ale například i k tvorbě interaktivního umění. Nabízí alternativu pro ty, kteří jsou hraním her již přesyceni a rádi by se posunuli dál či do jiné oblasti IT. Začít je možné doma či při výuce ICT ve škole. Možnosti, které program nabízí, jsou velice široké a je na každém, jestli se dokáže změnit v „programátora“ a vytvoří něco pro druhé. Já sám jsem se se Scratchem seznámil teprve nedávno. Aplikace mne zaujala a vyzkoušel jsem si vytvořit program (viz bludiště níže). Je velice příjemné, když vše funguje, jak má. V současné době se chystám své programátorské choutky rozšiřovat.

Scratch Overview

Co to je a jak to vzniklo?

Sratch je z anglického jazyka přeložitelné jako poškrábat, škrábanec, hrabat, drápat, drbat, čmáranice či škrtnutí (Slovník CZIN). Všechny tyto překlady nabízejí vysvětlení ve smyslu podráždit svou mysl. Termín je odvozen od techniky označované jako „scratching“. Třeba diskžokejové ji používají, smýkají-li gramofonovou deskou vpřed a vzad, čímž generují různé zvuky. V informatice to znamená opakované využívání programů nebo jejich částí, které lze kombinovat, sdílet a přizpůsobovat jiným účelům.

Celý článek naleznete ZDE.

———-

Zdroj: VANCL, Karel. Scratch jako nástroj pro začátky s programováním. Metodický portál: Články [online]. 13. 11. 2017, [cit. 2017-11-13]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/21589/SCRATCH-JAKO-NASTROJ-PRO-ZACATKY-S PROGRAMOVANIM.html>. ISSN 1802-4785.

Obrázek: New Scratch review – The MagPi MagazineThe MagPi Magazine. Raspberry Pi – Teach, Learn, and Make with Raspberry Pi [online]. Dostupné z: https://www.raspberrypi.org/magpi/new-scratch-review/

iTřída

• Původní český výukový systém iTřída ocení každý pedagog, který podporuje individuální výuku ve třídě i mimo ni.

ICT plán školy

• ICT plán je nutná součást rozvoje moderní školy. Přečtěte si rady a důležité informace pro jeho tvorbu nebo využijte jedinečný online nástroj.