Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Scratch jako nástroj pro začátky s programováním

Scratch jako nástroj pro začátky s programováním

Autor: Karel Vancl

Úvod

Aplikaci Scratch je možné využít nejen k programování her, ale například i k tvorbě interaktivního umění. Nabízí alternativu pro ty, kteří jsou hraním her již přesyceni a rádi by se posunuli dál či do jiné oblasti IT. Začít je možné doma či při výuce ICT ve škole. Možnosti, které program nabízí, jsou velice široké a je na každém, jestli se dokáže změnit v „programátora“ a vytvoří něco pro druhé. Já sám jsem se se Scratchem seznámil teprve nedávno. Aplikace mne zaujala a vyzkoušel jsem si vytvořit program (viz bludiště níže). Je velice příjemné, když vše funguje, jak má. V současné době se chystám své programátorské choutky rozšiřovat.

Scratch Overview

Co to je a jak to vzniklo?

Sratch je z anglického jazyka přeložitelné jako poškrábat, škrábanec, hrabat, drápat, drbat, čmáranice či škrtnutí (Slovník CZIN). Všechny tyto překlady nabízejí vysvětlení ve smyslu podráždit svou mysl. Termín je odvozen od techniky označované jako „scratching“. Třeba diskžokejové ji používají, smýkají-li gramofonovou deskou vpřed a vzad, čímž generují různé zvuky. V informatice to znamená opakované využívání programů nebo jejich částí, které lze kombinovat, sdílet a přizpůsobovat jiným účelům.

Celý článek naleznete ZDE.

———-

Zdroj: VANCL, Karel. Scratch jako nástroj pro začátky s programováním. Metodický portál: Články [online]. 13. 11. 2017, [cit. 2017-11-13]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/21589/SCRATCH-JAKO-NASTROJ-PRO-ZACATKY-S PROGRAMOVANIM.html>. ISSN 1802-4785.

Obrázek: New Scratch review – The MagPi MagazineThe MagPi Magazine. Raspberry Pi – Teach, Learn, and Make with Raspberry Pi [online]. Dostupné z: https://www.raspberrypi.org/magpi/new-scratch-review/

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Vzdělávání ITveSkole.cz

  • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

    Číst více »

Katalog řešení

  • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

    Číst více »

Aktivity, konference

  • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

    Číst více »

Rolovat na počátek