Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Technologie na pomoc vyhodnocení sociálního klima třídy

Technologie na pomoc vyhodnocení sociálního klima třídy

Autor: František Hajdekr

Sociální klima třídy

Pro zdárný průběh výuky jsou nezbytné nejen vhodné učební pomůcky, správné edukativní nástroje, ale zejména samotné sociální klima třídy [1]. Každý učitel mi jistě potvrdí, že nejsou dvě stejné třídy a že znalost poměrů v dané třídě může být důležitou pomůckou pro správné vedení výuky. Rovněž díky znalosti poměrů ve třídě můžeme předcházet nebo alespoň omezit patologické sociální jevy, jako je například šikana či nežádoucí segregace skupin ve třídním kolektivu [2].

Zpracování informací

Pro zpracování této problematiky se nabízí hned celá řada nástrojů. Vzhledem k tomu, že data budou ve výstupu umístěna v tabulce, každého pravděpodobně napadne použít tabulkový kalkulátor (MS Excel apod.). Zde se ale potýkáme s problémem propojení seznamu žáků, rolí a jejich četností. Řešením by mohla být kontingenční tabulka, nicméně bychom neměli zapomínat ani na ověření dat a možnost rychlého filtrování a řazení.

Celý článek naleznete ZDE.

Zdroj: HAJDEKR, František. Technologie na pomoc vyhodnocení sociálního klima třídy. Metodický portál: Články [online]. 07. 12. 2017, [cit. 2017-12-07]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/21619/TECHNOLOGIE-NA-POMOC-VYHODNOCENI-SOCIALNIHO-KLIMA-TRIDY.html>. ISSN 1802-4785.

iTřída

• Původní český výukový systém iTřída ocení každý pedagog, který podporuje individuální výuku ve třídě i mimo ni.

ICT plán školy

• ICT plán je nutná součást rozvoje moderní školy. Přečtěte si rady a důležité informace pro jeho tvorbu nebo využijte jedinečný online nástroj.