Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Rozvíjení kognitivních schopností videohrami

Rozvíjení kognitivních schopností videohrami

Autor: Jiří Řehák

Již od počátku své existence mají počítačové hry (videohry) na mnoho lidí (a žáků) značný vliv. Hodně se o tom mluví, ale bez exaktních dat to vlastně nemá smysl. Podívejme se raději, k čemu dospěli seriózní odborníci.

Společnost Quantic Foundry, která se zabývá poradenstvím při vývoji a aplikaci her, se snaží porozumět tomu, co pohání hráče a jak se zážitek z her vyvíjí. Udělala průzkum s více než 300 tisíci respondenty, v němž byli hráči kategorizováni podle charakteristických vlastností [1]. Všimli si přitom, že má každý k hraní poněkud odlišný motiv, ale existují některé typické společné rysy. Pro hráče bylo definováno šest základních kategorií motivů:

• Typ činnosti: chce více ničit, nebo hledá více vzrušení?
  • Sociální srovnání: je spíše hráčem konkurenčním, nebo komunitním?
  • Dokonalost: dává přednost výzvám, nebo strategiím?
  • Úspěch: chce splnit všechny úkoly, nebo chce být velemocný?
  • Ponoření: zajímá ho sledování daného příběhu, nebo chce raději rozvíjet vlastní fantazii?
  • Kreativita: chce spíše tvořit, nebo objevovat?

Získaná data realizátoři průzkumu zpracovali a propojili je s konkrétními hrami, které respondenti označili za oblíbené. Výzkumníci u respondentů hledali vztah mezi druhem motivace a typem her, které nejraději hrají. Vztah pochopitelně existuje. Přitom narazili na další zajímavé souvislosti, které dokumentuje následující graf. Jedná se o porovnání míry strategie se vzrušením.

Celý článek naleznete ZDE.

Zdroj: ŘEHÁK, Jiří. Rozvíjení kognitivních schopností videohrami. Metodický portál: Články [online]. 08. 01. 2018, [cit. 2018-01-08]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/21647/ROZVIJENI-KOGNITIVNICH-SCHOPNOSTI-VIDEOHRAMI.html>. ISSN 1802-4785.