Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Rozvíjení kognitivních schopností videohrami

Rozvíjení kognitivních schopností videohrami

Autor: Jiří Řehák

Již od počátku své existence mají počítačové hry (videohry) na mnoho lidí (a žáků) značný vliv. Hodně se o tom mluví, ale bez exaktních dat to vlastně nemá smysl. Podívejme se raději, k čemu dospěli seriózní odborníci.

Společnost Quantic Foundry, která se zabývá poradenstvím při vývoji a aplikaci her, se snaží porozumět tomu, co pohání hráče a jak se zážitek z her vyvíjí. Udělala průzkum s více než 300 tisíci respondenty, v němž byli hráči kategorizováni podle charakteristických vlastností [1]. Všimli si přitom, že má každý k hraní poněkud odlišný motiv, ale existují některé typické společné rysy. Pro hráče bylo definováno šest základních kategorií motivů:

 • Typ činnosti: chce více ničit, nebo hledá více vzrušení?
 • Sociální srovnání: je spíše hráčem konkurenčním, nebo komunitním?
 • Dokonalost: dává přednost výzvám, nebo strategiím?
 • Úspěch: chce splnit všechny úkoly, nebo chce být velemocný?
 • Ponoření: zajímá ho sledování daného příběhu, nebo chce raději rozvíjet vlastní fantazii?
 • Kreativita: chce spíše tvořit, nebo objevovat?

Získaná data realizátoři průzkumu zpracovali a propojili je s konkrétními hrami, které respondenti označili za oblíbené. Výzkumníci u respondentů hledali vztah mezi druhem motivace a typem her, které nejraději hrají. Vztah pochopitelně existuje. Přitom narazili na další zajímavé souvislosti, které dokumentuje následující graf. Jedná se o porovnání míry strategie se vzrušením.

Celý článek naleznete ZDE.

Zdroj: ŘEHÁK, Jiří. Rozvíjení kognitivních schopností videohrami. Metodický portál: Články [online]. 08. 01. 2018, [cit. 2018-01-08]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/21647/ROZVIJENI-KOGNITIVNICH-SCHOPNOSTI-VIDEOHRAMI.html>. ISSN 1802-4785.

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Vzdělávání ITveSkole.cz

 • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

  Číst více »

Katalog řešení

 • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

  Číst více »

Aktivity, konference

 • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

  Číst více »

Rolovat na počátek