Úvodní stránka / ICT a vše kolem / 10 let převrácené třídy ve světě a u nás

10 let převrácené třídy ve světě a u nás

Autor: Anna Lhoťanová

Je to již deset let, co dva středoškolští učitelé chemie z Colorada začali realizovat a propagovat zajímavý výukový koncept, který se s nasazením technologií postavili proti tradičnímu modelu – výklad, domácí úkol, kontrola, opakování. Základem pojetí výuky Jona Bergmanna a Aarona Samse byla myšlenka přesunout výklad do videí, která by se studentům poskytovala např. prostřednictvím YouTube (v té době byl zrovna v plenkách) k domácímu samostudiu, a požádat je, aby přišli do hodiny již připraveni řešit konkrétní úlohy a problémy se svými spolužáky. A tak vznikla převrácená třída (v originále flipped classroom), na jejíž „výročí“ upozornil Stephen Noonoo, redaktor portálu EdSurge, ve svém článku „Why Flipped Learning Is Still Going Strong 1O Years Later“ [1], a o které bylo zde již několikrát psáno – například v článcích Bořivoje Brdičky „Převrácená třída podle Dr. Lodge“ a „Má převrácená třída smysl?“.

Celý článek naleznete ZDE.

Zdroj: LHOŤANOVÁ, Anna. 10 let převrácené třídy ve světě a u nás. Metodický portál: Články [online]. 29. 01. 2018, [cit. 2018-01-30]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/21675/10-LET-PREVRACENE-TRIDY-VE-SVETE-A-U-NAS.html>. ISSN 1802-4785.