Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Notebooky a mobily ve třídě: Ano, ne, nebo existuje třetí cesta?

Notebooky a mobily ve třídě: Ano, ne, nebo existuje třetí cesta?

Autor: Markéta Popelářová

Jak by se měli učitelé stavět k používání notebooků a telefonů během výuky?

Na jednu stranu technické vymoženosti slibují spojení s veškerým lidským věděním, na druhou stranu jsou také vědecky navrženy tak, abychom se bez nich cítili jako ryby na suchu. Co to znamená pro učitele a jejich výuku?

Dvě třetiny amerických učitelů tvrdí, že počet studentů, jejichž pozornost je během vyučování narušována smartphony, roste. Z dotazovaných učitelů také 75 % řeklo, že schopnost studentů soustředit se na hodinu, se zmenšila. Tento výzkum zmiňuje také výsledky z méně rozsáhlejší studie z University of Michigan, kdy se zkoumaným objektem stalo chování studentů na hodině psychologie. Přestože studenti věděli, že jejich chování na počítači je monitorováno, strávili přibližně třetinu vyučovací hodiny na „neakademických“ webových stránkách.

Názory učitelů a expertů

Allia Griffin učí na Katedře etnických studií na University in California. Dle jejího názoru by všechny telefony měly být vypnuty po celou dobu vyučování, jelikož učení výrazně narušují. Jedním z jejích argumentů je, že díky mobilům ubývá opravdového kontaktu mezi studenty ve třídě a konverzací tváří v tvář….

Celý článek naleznete ZDE.

Zdroj: Notebooky a mobily ve třídě: Ano, ne, nebo existuje třetí cesta? – Perpetuum – magazín o vzdělávání. Perpetuum – novinky a trendy ve vzdělávání [online]. Copyright © Scio 2018 [cit. 13.02.2018]. Dostupné z: https://perpetuum.cz/2018/02/notebooky-a-mobily-ve-tride-ano-ne-nebo-existuje-treti-cesta/