Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Notebooky a mobily ve třídě: Ano, ne, nebo existuje třetí cesta?

Notebooky a mobily ve třídě: Ano, ne, nebo existuje třetí cesta?

Autor: Markéta Popelářová

Jak by se měli učitelé stavět k používání notebooků a telefonů během výuky?

Na jednu stranu technické vymoženosti slibují spojení s veškerým lidským věděním, na druhou stranu jsou také vědecky navrženy tak, abychom se bez nich cítili jako ryby na suchu. Co to znamená pro učitele a jejich výuku?

Dvě třetiny amerických učitelů tvrdí, že počet studentů, jejichž pozornost je během vyučování narušována smartphony, roste. Z dotazovaných učitelů také 75 % řeklo, že schopnost studentů soustředit se na hodinu, se zmenšila. Tento výzkum zmiňuje také výsledky z méně rozsáhlejší studie z University of Michigan, kdy se zkoumaným objektem stalo chování studentů na hodině psychologie. Přestože studenti věděli, že jejich chování na počítači je monitorováno, strávili přibližně třetinu vyučovací hodiny na „neakademických“ webových stránkách.

Názory učitelů a expertů

Allia Griffin učí na Katedře etnických studií na University in California. Dle jejího názoru by všechny telefony měly být vypnuty po celou dobu vyučování, jelikož učení výrazně narušují. Jedním z jejích argumentů je, že díky mobilům ubývá opravdového kontaktu mezi studenty ve třídě a konverzací tváří v tvář….

Celý článek naleznete ZDE.

Zdroj: Notebooky a mobily ve třídě: Ano, ne, nebo existuje třetí cesta? – Perpetuum – magazín o vzdělávání. Perpetuum – novinky a trendy ve vzdělávání [online]. Copyright © Scio 2018 [cit. 13.02.2018]. Dostupné z: https://perpetuum.cz/2018/02/notebooky-a-mobily-ve-tride-ano-ne-nebo-existuje-treti-cesta/

 

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Vzdělávání ITveSkole.cz

  • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

    Číst více »

Katalog řešení

  • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

    Číst více »

Aktivity, konference

  • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

    Číst více »

Rolovat na počátek