Úvodní stránka / Aktuálně / Proč studenti zapomínají a co s tím můžeme dělat

Proč studenti zapomínají a co s tím můžeme dělat

Autor: Markéta Popelářová

V jedné hodině se studenti naučí novou látku a v druhé hodině zjistíte, že jim v hlavě zůstalo jen minimum informací. I když samozřejmě problém v tomto případě může ležet na mnoha místech, jedním z důvodů, který je pro náš mozek zcela přirozený, je zapomínání.

Již víme, že nezáživné memorování informací vede jen k rychlému zapomínání. Vědci z oblasti neurovědy se proto zabývají tím, jakým způsobem náš mozek zapomíná a v souvislosti i s tím, jak je možné naše vědomosti v hlavě déle uchovat. Jaké výstupy z toho vyplývají pro učitele samotné?

V nedávném vědeckém článku publikovaném v časopise Neuron se neurobiologové Blake Richards a Paul Frankland zabývali predominantní myšlenkou, že zapomínání je proces ztráty – tedy že ztrácíme vědomosti přes naší velkou snahu je v mozku uchovat. Dle vědců Richardse a Franklanda však cílem naší paměti není jen informace uchovávat, ale také optimalizovat naše rozhodování v chaotickém a rychle se měnícím prostředí. Zapomínání je dle jejich teorie evoluční strategie; proces, který běží v pozadí naší paměti, a jenž má na starosti hodnocení a třídění již nepotřebných informací, které už nepřispívají k přežití našeho druhu.

Celý článek naleznete ZDE.

Zdroj: Proč studenti zapomínají a co s tím můžeme dělat – Perpetuum – magazín o vzdělávání. Perpetuum – novinky a trendy ve vzdělávání [online]. Copyright © Scio 2018 [cit. 06.03.2018]. Dostupné z: https://perpetuum.cz/2018/03/proc-studenti-zapominaji-a-co-s-tim-muzeme-delat/