Úvodní stránka / ICT a vše kolem / 10 otázek a odpovědí pro využívání Windows Defender ve školství

10 otázek a odpovědí pro využívání Windows Defender ve školství

Autor: Karel Klatovský

Součástí operačního systému Windows 10 je i bezpečnostní nástroj Windows Defender. Jeho využití ve školách je předmětem mnoha otázek i z pohledu funkcionality či následné správy. Proto Vám přináším tyto nejčastější otázky a odpovědi:

1. Mohu ve škole používat Windows Defender?

Ano, Windows Defender je součástí operačního systému Windows 10 a tudíž na všech počítačích s Windows 10 je možné Windows Defender využívat.

2. Jaké funkce Windows Defender nabízí?

Windows Defender nabízí komplexní antivirovou, antimalwarovou a antispywarovou ochranu. Mimo to ale nabízí i ochranu online účtů, zabezpečení zařízení, nastavení bezpečnosti pro Vaše děti v rámci rodiny, ochranu v reálném čase či cloudovou ochranu.

3. Ochrání mne Windows Defender před ransomware?

Ransomware je jedním z aktuálně nejčastějších typů útoků, jehož výsledkem je šifrování dat v počítačové síti. Součástí Windows Defenderu je i tzv. Řízený přístup ke složkám. Tato funkce Vás bude ihned informovat o tom, pokud nějaká nepovolená aplikace se pokusí změnit bez Vašeho svolení jakýkoliv soubor.

4. Lze Windows Defender spravovat pomocí skupinových politik?

Ano, Windows Defender je možné centrálně spravovat pomocí skupinových politik Windows Serveru. Veškeré možnosti správy a jejich popis naleznete na této stránce.

5. Jak mohu spravovat počítače, které jsou mimo školní síť, typicky tablet či zařízení v osobním vlastnictví učitelů a žáků?

Tyto počítače lze spravovat centrálně například pomocí služby Microsoft Intune.

6. Jaké jsou minimální HW požadavky pro běh Windows Defenderu?

Jsou stejné, jako pro operační systém Windows 10., tj.

32bitový OS – 1 GB RAM, 16 GB volného místa na HDD
64bitový OS – 2 GB RAM, 20 GB volného místa na HDD

Detailní přehled naleznete zde.

7. Lze využívat Windows Defender i na serverech?

Ano, pokud máte na serveru alespoň Windows Server 2016, je možné Windows Defender využívat.

8. Jakými dalšími nástroji je možné Windows Defender spravovat?

Windows Defender je možné spravovat přes System Center Configuration Manager, Microsoft Intune, WMI, PowerShell, skupinové politiky nebo Microsoft Azure.

9. Je možné mít s Windows Defenderem nainstalovaný i další antivirový program?

Ve většině případů systém Windows 10 deaktivuje Windows Defender, pokud naleznete na počítači jiný antivirový nástroj, který je aktualizovaný. Pokud chcete používat Windows Defender, je zapotřebí odinstalovat antivirové nástroje třetích stran.

10. Je Windows Defender i v systému Windows 10 v S módu?

Ano, i pro tento režim je Windows Defender dostupný.

Zdroj: O technologiích (nejen) ve školách….: 10 otázek a odpovědí pro využívání Windows Defender ve školství. O technologiích (nejen) ve školách…. [online]. Dostupné z: https://www.klatovsky.cz/2018/05/10-otazek-odpovedi-pro-vyuzivani.html

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Vzdělávání ITveSkole.cz

  • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

    Číst více »

Katalog řešení

  • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

    Číst více »

Aktivity, konference

  • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

    Číst více »

Rolovat na počátek