Úvodní stránka / Aktuálně / Vize budoucnosti z pohledu školské instituce

Vize budoucnosti z pohledu školské instituce

Autor: Bořivoj Brdička

Jak sleduji různé zahraniční zdroje, stále častěji narážím na to, že odborníci vnímají současný vývoj světa jako proces odehrávající se v prostředí komplexního systému (Vzdělávání ve věku komplexity). Za všechny třeba článek Kristen Eshleman na blogu Educause (Emergent EDU: Complexity and Innovation in Higher Ed) [1]. Komplexita znemožňuje dokonalé plánování příštích kroků, protože vývoj je nepředvídatelný. Vyvolává potřebu místo jednoznačného plánu experimentovat a sledovat, který postup je vhodnější. I to se ale neobejde bez nutnosti stanovit si nějaké cíle, ke kterým se pokoušíme přiblížit.

Asi nás nepřekvapí, že první, kdo se problematikou vývoje v komplexním systému zabývá, je akademická sféra v čele s vysokými školami. Je to již pár let, co se hodně mluvilo o jejich disrupci (Disrupce vzdělávacího systému podle Siemense a Karnjanaprakorna) a nahrazení individuálním online vzděláváním např. v souvislosti s MOOC kurzy (Má prezenční výuka na VŠ vůbec ještě smysl?). K tomu sice nedošlo, přesto se vysoké školy na celém světě jako první dostávají do přímé konkurence s online vzděláváním šitým na míru potřeb potenciálních zákazníků (např. prostřednictvím LinkedIn). Proto jsou nuceny o své budoucnosti přemýšlet. V přeneseném smyslu se to týká všech školských institucí včetně škol středních či základních.

…..

Celý článek naleznete ZDE.

Zdroj: BRDIČKA, Bořivoj. Vize budoucnosti z pohledu školské instituce. Metodický portál: Články [online]. 18. 06. 2018, [cit. 2018-06-18]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/21771/VIZE-BUDOUCNOSTI-Z-POHLEDU-SKOLSKE-INSTITUCE.html>. ISSN 1802-4785.