Úvodní stránka / Aktuálně / Když velký bratr dostane velká data

Když velký bratr dostane velká data

Autor: Bořivoj Brdička

Velká data byla nejdříve využívána ke komerčním účelům formou cílené reklamy. Ve školství se v poslední době často setkáváme se snahou analyzovat data vyprodukovaná žáky při práci s digitálními přístroji za účelem hodnocení výsledků jejich učení (learning analytics, personalizace). Že je to záležitost riskantní z pohledu ochrany osobních údajů, je nám, doufám, jasné. Demokratická společnost však má prostředky, jak nekalým praktikám čelit. Viděli jsme to na eliminaci snah firmy inBloom v USA získávat velká data od žáků, proti čemuž se postavili rodiče, a dosáhli soudního zákazu (viz Současný stav vývoje systémů adaptivního řízení výuky včetně diskuze pod článkem). Aktuálně zaváděné evropské GDPR je zřejmým důsledkem tohoto vývoje.

S demokracií však na tom je současný svět dost špatně. Jsme svědky toho, jak se o netransparentní zpracování velkých dat o občanech pokoušejí bezpečnostní agentury téměř všech zemí (viz Edward Snowden). Co se může stát, dostane-li se takový nástroj umožňující analyzovat činnost lidí na velkých datech do rukou totalitní moci, můžeme pozorovat v Číně [1]. Vláda zde zavádí reputační systém tzv. „sociálních kreditů“. …

Celý článek naleznete ZDE.

Zdroj: BRDIČKA, Bořivoj. Když velký bratr dostane velká data. Metodický portál: Články [online]. 25. 06. 2018, [cit. 2018-06-27]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/21776/KDYZ-VELKY-BRATR-DOSTANE-VELKA-DATA.html>. ISSN 1802-4785.

 

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Vzdělávání ITveSkole.cz

  • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

    Číst více »

Katalog řešení

  • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

    Číst více »

Aktivity, konference

  • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

    Číst více »

Rolovat na počátek