Úvodní stránka / Aktuálně / Slavný marshmallow test: Znamená sebeovládání u dětí úspěch v dospělosti?..

Slavný marshmallow test: Znamená sebeovládání u dětí úspěch v dospělosti?..

A

Slavný marshmallow test: Znamená sebeovládání u dětí úspěch v dospělosti? Ukazuje se, že to není tak černobílé.

Znáte marshmallow bonbony? Jde o velmi sladké měkké žužu, které je velmi oblíbené mezi americkými dětmi. Právě marshmallow posloužily k jednomu z nejznámějších psychologických experimentů, který se dostal do učebnic. Dnes se ale zdá, že jeho interpretace nemusí být tak úplně jednoznačná.

Jsou sladké, měkoučké a ještě voňavé. Odolat jim je tak těžké.

Jak experiment probíhal? Na přelomu 60. a 70. let v kampusu Stanfordské univerzity v Kalifornii vědci posadili předškoláka do holé místnosti a před něj položili jeden marshmallow bonbon. Výzkumník dítěti sdělil, že na chvíli odejde, a pokud dítě vydrží sladkost nesníst, dostane navíc ještě jednu. Schopnost vydržet a odložit uspokojení své chuti na bonbon se měla stát ukazatelem pevné vůle, která se dítku vyplatí v budoucím životě, během studií a nakonec i v práci. Zdálo se, že úspěšné složení testu ukazuje jasné nakročení k úspěchu. V 90. letech se autoři experimentu k dětem vrátili a zjistili, že ti, kteří dokázali bonbonu odolat, byli v životě úspěšnější, dosáhli vyššího vzdělání, netrpěli tolik obezitou a méně často užívali drogy a alkohol.

Na vtipné video, jak děti v této situaci reagují, se můžete podívat zde:

Pojďme to zkusit znovu
Nicméně nová studie amerických vědců celý tento koncept zpochybňuje, jak píše magazín The Atlantic. Tyler Watts z New York University a Greg Duncan a Hoanan Quan z University of California se rozhodli klasický experiment provést znovu. Původní studie se účastnilo pouze 90 dětí – a všechny navštěvovaly školku v kampusu Stanfordské univerzity. V nové verzi se zapojilo zhruba 900 dětí, a jejich složení víc odráželo obecnou populaci co do etnicity, příjmů a vzdělání rodičů…..

Celý článek naleznete ZDE.

Zdroj: KOCUROVÁ, Lucie. Rodiče vítáni [online]. [cit. 7.8.2018]. Dostupný na WWW: http://www.rodicevitani.cz/rodina-a-skola/vychova/slavny-marshmallow-test-znamena-sebeovladani-u-deti-uspech-v-dospelosti-ukazuje-se-ze-to-neni-tak-cernobile/