Úvodní stránka / Aktuálně / Pedagogické muzeum chystá výstavu k srpnu 1968

Pedagogické muzeum chystá výstavu k srpnu 1968

Interaktivní výstavu „Rok 1968 a české školství a knihovnictví“ k 50. výročí srpnových událostí roku 1968 otevře Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského v Praze pro veřejnost 21. srpna 2018 ve 13.00 hodin. Elektronická výstava v Jeruzalémské 12, Praha 1 přibližuje toto historické období a jeho dopad prostřednictvím knih a dokumentů z oblasti školství, kultury a knihovnictví.

V pěti částech výstavy je soustředěno množství dobových dokumentů, citací originálních textů a obrazového materiálu, které je graficky zpracováno a technicky zprostředkováno na dotykové obrazovce. Umožňuje uživateli nejen získat informace o roku 1968 a období normalizace, ale také se seznámit s řadou důležitých dokumentů vztahujících se k danému tématu nebo nahlédnout do unikátních materiálů o opatřeních k vyřazování tiskovin s protistátním obsahem. Dále návštěvník může zhlédnout tzv. tiskoviny se závadným politicko-ideovým obsahem ve veřejných i odborných knihovnách, přečíst si zdůvodnění jejich vyřazení v Bibliografickém katalogu z roku 1972 apod. Zároveň nechybí výběr ze soudobé odborné a populárně-naučné knižní a článkové literatury k tématu „pražského jara 1968“ a normalizace.

Tvůrci výstavy neopomněli představit činnost Pedagogické knihovny v inkriminovaných letech až po současnost. Navázali tak na předchozí interaktivní výstavu o 1. světové válce.

Na otevření této výstavy bude navazovat mimořádný seminář„Rok 1968 a české školství a knihovnictví“, který se uskuteční pro zájemce dne 2. října 2018 v Pedagogické knihovně J. A. Komenského. Program je uveřejněn zde.

Kontakt:
Pedagogická knihovna J. A. Komenského,
Jeruzalémská 12, Praha 1
www.npmk.cz

PhDr. Magda Junková (junkova@npmk.cz), tel.: 221 966 402
PhDr. Markéta Pánková (pankova@npmk.cz)
Tel.: 257 533 455

Zdroj: Pedagogické muzeum chystá výstavu k srpnu 1968, MŠMT ČR. MŠMT ČR [online]. Copyright ©2013 [cit. 09.08.2018]. Dostupné z: http://www.msmt.cz/pedagogicke-muzeum-chysta-vystavu-k-srpnu-1968