Úvodní stránka / Dotace pro školy / MŠMT podporuje digitální vzdělávání v mateřských školách

MŠMT podporuje digitální vzdělávání v mateřských školách

Jsou digitální technologie základem kvalitního vzdělávání dětí pro život ve 21. století?

Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV), realizovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, ve svých výzvách podporuje digitální vzdělávání. V aktuální výzvě Šablony II nabízí mateřským školám možnost zakoupit pro děti ICT techniku k rozvíjení digitálních kompetencí. S připravovanými změnami RVP pro předškolní vzdělávání přichází do mateřských škol potřeba rozvíjet u dětí základy algoritmizace, logického a informatického myšlení.

Mateřské školy mají nyní jedinečnou příležitost se na zavádění digitálního vzdělávání v mateřských školách připravit, a to prostřednictvím OP VVV Šablony II. Pro každou mateřskou školu v rejstříku MŠMT je připravena částka 300 000 Kč + 2 500 Kč x počet dětí navštěvující MŠ, ze které je možné až polovinu využít na „Využití ICT ve vzdělávání“ (šablona 2.I/11).

Společnosti ITveSkole.cz, o.p.s., Makra Didakta a Pedagogicko-psychologická poradna STEP se společně zamyslely, jak za prostředky určené ze Šablon II na rozvoj digitálních kompetencí rozvinout nejen oblast ICT, ale zaměřit se komplexně na všechny důležité dovednosti dětí předškolního věku.

Společný balíček řešení pro šablonu 2.I/11 se skládá ze tří základních částí:

1. 3BOXÍK = sada 10 ks kvalitních tabletů vhodných svým provedením a velikostí pro využití v mateřských školách. Na tabletech jsou nainstalovány aplikace vhodné pro výuku v mateřských školách. Tablety jsou doplněny o potřebné příslušenství v podobě boxu pro bezpečné uložení, nabíjení, snadné přenášení mezi třídami a využití tabletů kdykoliv a kdekoliv.

2. ŠKOLNÍ ZRALOST = set aplikací, metodických materiálů a dřevěných pomůcek tvořící promyšlený koncept podporující rozvoj všech důležitých dovedností dětí předškolního věku. Součástí setu je:

a. Diagnostika školní zralosti STEP TEST – jedná se o diagnostický nástroj vytvořený Pedagogicko-psychologickou poradnou STEP určený pro posouzení školní zralosti dítěte. Nástroj vyvinutý na míru potřebám pedagogů MŠ umožňuje posuzování úrovně v sedmi základních oblastech vývoje dítěte:

• Grafomotorika
  • Myšlení a řeč
  • Sluchové a zrakové vnímání
  • Informatické myšlení
  • Matematické dovednosti
  • Prostorové vnímání
  • Vnímání času

b. STEP SMART – interaktivní nástroj propojující dřevěné pomůcky, pracovní a diagnostické listy a výukovou tabletovou aplikaci.

• Dřevěné pomůcky pečlivě vybrané odborníky ze společnosti MAKRA DIDAKTA s.r.o. obsahují kostky, hlavolamy, geometrické tvary, barevné kamínky, počítadlo a další pomůcky pro rozvoj výše uvedených oblastí.
  • Tabletová aplikace, která nabízí vizuální instrukce k úkolům jak manipulovat s dřevěnými pomůckami a materiály. Úkoly mají stoupající obtížnost.
  • Tištěné odborně PPP STEP vytvořené diagnostické a pracovní materiály pro práci pedagoga s dětmi. Jednotlivé pracovní listy je možné zařazovat do portfolií dítěte za účelem jeho dlouhodobého a individuálního rozvoje.
  • Myšákovy aplikace pro rozvoj prostorové a matematické představivosti a dalších poznávacích dovedností, které pomůžou s přípravou dětí na školní docházku.

3. DLOUHODOBÁ PODPORA ITveSkole.cz = zajištění efektivního využívání moderních pomůcek ve výuce v mateřské škole. Součástí je:

a. Doprava, instalace a zaškolení – dodávka do školy zahrnuje prvotní zapnutí, přihlášení do školní sítě, aktualizace, nastavení účtů, ukázku hromadných instalací a správy. Součástí je rovněž seznámení pedagogů s ovládáním a možnostmi, jak vybavení ihned využívat ve výuce.

b. Odborník z praxe – návštěva odborníka z praxe ve škole, který bude pedagogům k dispozici pro předání inspirace a zkušeností s využitím moderních pomůcek. Odborník bude škole k dispozici pro zajištění realizace povinné ukázkové hodiny, kdy budou pedagogové metodicky vedeni, jak využít dodané vybavení, diagnostický nástroj a materiály při vzdělávání dětí. Pedagogové získají po celou dobu projektu metodickou i didaktickou podporu, jak využívat získané pomůcky ve výuce.

c. Nápadníky a 64 výukových scénářů – tipy, nápady, výukové scénáře pro realizaci 64 hodin s využitím ICT ve výuce. Popis výuky, vhodné metody, výukové scénáře a příklady dobré praxe o vlivu na výsledky dětí. Škola bude mít k dispozici podporu pro zajištění splnění výstupů projektu a vykázání MŠMT.

d. Rozšířená VIP záruka – on-line dostupná technická podpora, zajištění svozu v případě reklamace, reklamace řešená ve zrychleném režimu. Součástí je rovněž podpora při zabezpečeních a aktualizacích aplikací a operačního systému.

Pokud mateřská škola zvolí alespoň jedenkrát šablonu 2.I/11 „Využití ICT ve vzdělávání“ s délkou realizace 48 hodin, získá z prostředků projektu OP VVV Šablony II částku 96 000 Kč. Přesně za tuto cenu může získat balíček řešení společností ITveSkole.cz, o.p.s., Makra Didakta a Pedagogicko-psychologická poradna STEP. Hodnota jednotlivých částí balíčku, pokud by je škola kupovala samostatně, je násobně vyšší.

Při sestavení balíčku řešení bylo cílem, aby podpora digitálního vzdělání byla pro pedagogy přirozená a doplňovala již ověřené pomůcky, postupy a metodické materiály. Důležitou součástí je zajištění komplexní podpory a péče školám, a to jak po stránce metodické tak administrativní. Zapojením do šablon a výběrem správného balíčku řešení může mateřská škola získat v podobě komplexního řešení trvalou hodnotu pro rozvoj dětí předškolního věku.

Přemýšlíte nad šablonou „Využití ICT ve vzdělávání“? Kontaktujte nás, zrealizujeme ve vaší škole bezplatně ukázkovou hodinu s využitím nabízených balíčků, tel.: 800 550 660, email: skoly@itveskole.cz.