Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Ukazujeme dobré příklady využití otevřených vzdělávacích zdrojů

Ukazujeme dobré příklady využití otevřených vzdělávacích zdrojů

Jak používat Wikipedii ve výuce, jak se rozvíjí kultura sdílení mezi učiteli nebo jak využívat otevřená data ve výuce. To jsou konkrétní příklady, které lze najít v nové brožuře Aliance pro otevřené vzdělávání, která je určena nejen učitelům, ale i dalším vzdělavatelům a široké veřejnosti. Cílem brožury je ukázat dobré příklady praxe z otevřeného vzdělávání a jejich praktické využití.

Brožura Příklady dobré praxe je manuálem, jak lze otevřené vzdělávací zdroje (z angl. Open Educational Resources – OER) použít při výuce či tvorbě vzdělávacích materiálů. Na vývoji brožury se podílela Aliance pro otevřené vzdělávání s redakcí online magazínu Rodiče vítáni s Ondřejem Neumajerem z Katedry informačních technologií a technické výchovy PedF UK. Čtenáři se dozví, jak lze ve vzdělávání používat veřejnou licenci Creative Commons, kde najít nejlepší učitelskou inspiraci nebo zásady vytváření materiálů tak, aby je mohli používat i senioři či lidé s poruchami zraku.

Rozšíření otevřených vzdělávacích zdrojů (OER) je důležité pro všechny, kteří se potřebují celoživotně vzdělávat. OER jsou zdarma a umožňují další úpravy a následné sdílení. Pomáhají tak i ke snížení nerovnosti v přístupu ke vzdělávacím zdrojům. Podpora otevřených vzdělávacích zdrojů je dokonce i uvedena jako první ze sedmi opatření vládou schválené Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020.

Brožura ukazuje  konkrétní inspirativní příklady jak více využívat inovativní metody a moderní technologie ve vzdělávání. Využívání moderních metod či digitálních zařízení však nejsou cílem, ale prostředkem změny ve vzdělávání,” vysvětluje Tamara Kováčová, koordinátorka projektu Otevřené vzdělávání z organizace EDUin.

Brožura je volně ke stažení na webu www.otevrenevzdelavani.cz.

Kontakt:

Tamara Kováčová, EDUin, Aliance pro otevřené vzdělávání

Email: tamara.kovacova@eduin.cz

Starší tiskové zprávy Aliance a články k tématu najdete ZDE.

Zdroj: KADERKA, Michal. Otevřené vzdělávání [online]. [cit. 24.9.2018]. Dostupný na WWW: https://otevrenevzdelavani.cz/ukazujeme-dobre-priklady-vyuziti-otevrenych-vzdelavacich-zdroju/