Úvodní stránka / Konference a aktivity / Přijďte se podívat na týdny programování CodeWeek

Přijďte se podívat na týdny programování CodeWeek

Dvouhodinovka programování pro páry rodič-dítě, celodenní programovací workshop pro děti z druhého stupně či hraní s Beeboty pro školkové děti a jejich rodiče. To jsou příklady aktivit, které si mohou užít účastníci šestého ročníku CodeWeek na desítkách míst po celé ČR a tisících v celé Evropě od 6. do 21. října. Do kampaně se mohou přidávat školy, veřejné instituce ale také firmy.

Evropský týden programování neboli CodeWeek, je festival určený školním dětem, rodičům a středoškolákům a jeho cílem je ukázat, co vše lze programováním vytvořit. Většinou se jedná o otevřené programovací akce ve školách nebo v knihovnách, kde se mladí lidé dozvídají, jak může programování pomáhat při realizaci různých nápadů, jak fungují technologie a jak IT ovlivňuje náš každodenní život. V České republice se připojuje Česká národní koalice pro digitální pracovní místa (tzv. DigiKoalice),  Jednota školských informatiků, Národní ústav pro vzdělávání, Národní centrum bezpečnějšího internetu, EDUin či společnost SAP se soutěží Meet and Code.

Příklady:

 1. října: Úvod do programování s ozoboty (Spolek rodičů a přátel školy gymnázia Elgartova, Brno)
 2. října: 3D tiskem k zajímavějšímu programování (Spolek rodičů při ZŠ Brno)
 3. října: Programuj v Pythonu (ČVUT FJFI, Praha)
 4. října: Základy programování ve Scratchi (Fakultní základní škola Olomouc)
 5. října: Robo Párty – workshop makeITtoday (Prague StartUp Market, Praha)
 6. října: Programování pro každého (Red Hat, Brno)
 7. a 19. října: Ochutnávka programování pro školáky (EURid, Praha)

Přehled akcí naleznete zde.

K pořadatelům v celé republice se průběžně mohou přidávat další zájemci. Naplánovat a realizovat akce pro děti a mládež i širokou veřejnost mohou různé společenské skupiny, např. školy, IT specialisté, ale i firmy nebo počítačové kluby. “CodeWeek dává skvělou možnost nejen knihovnám a školám ukázat, že je zajímá digitální vzdělávání, ale připojit se mohou i firmy. Je skvělé, když firmy podpoří své programátory v tom, aby vyrazili do školy a pomohli tam ve svém pracovním čase dětem ukázat jak takové programování mohou dělat i děti ze školky. Připojit se ale může úplně každý,” říká Daniel Lessner z Jednoty školských informatiků.

CodeWeek umožňuje mladým lidem i jejich rodičům seznámit se s technologiemi, nebo si rovnou vyzkoušet, jak jednoduché může být například programovat nebo využívat digitální aplikaci. To má pomoci motivovat mladé lidi se o kreativní programování zajímat a získat digitální dovednosti, které pro současný svět tolik potřebují,” říká Tamara Kováčová, která v EDUinu koordinuje projekt Otevřené vzdělávání.

Evropský týden programování se koná od 6. do 21. října 2018 a vychází z myšlenky Young Advisors (Mladých poradců), poradní skupiny bývalé komisařky EU pro digitální agendu Neelie Kroesové. Podrobnosti k týdnu najdete na CodeWeek.eu. Ke kampani se každoročně připojuje také Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy, které tak pomáhá naplnit Strategii digitálního vzdělávání.

Kontakt:
Daniel Lessner, člen výboru Jednoty školských informatiků a koordinátor webu digivzdelavani.cz, ambasador CodeWeeku
Email: daniel.lessner@jsi.cz
Tel.:  777 202 639

Tamara Kováčová, EDUin, Aliance pro otevřené vzdělávání
Email: tamara.kovacova@eduin.cz
Tel.: 603 942 437

Zdroj: KADERKA, Michal. Otevřené vzdělávání [online]. [cit. 3.10.2018]. Dostupný na WWW: https://otevrenevzdelavani.cz/prijdte-se-podivat-na-tydny-programovani-codeweek-ve-dnech-od-6-do-21-rijna/

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vzdělávání ITveSkole.cz

 • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

  Číst více »

Katalog řešení

 • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

  Číst více »

Aktivity, konference

 • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

  Číst více »

Rolovat na počátek