Úvodní stránka / Aktuálně / Odhadování místo memorování. Proč nám hádání informací výrazně pomáhá při učení?

Přesto, že je memorování stále populární metodou, je zároveň jednou z nejméně efektivních. Studenti do sebe sice nasoukají mnoho dat, mají ovšem problém si je po delší době opětovně vybavit.

Nová studie se zabývá tím, jak začleňování hádanek a doplňovaček do vyučovacích hodin může znatelně zlepšit naši schopnost si informace znovu vybavit.

Vědci dali 32 dospělým účastníkům experimentu za úkol zapamatovat si a následně zopakovat dvojice slov, a to pomocí dvou následujících metod. Tou první je známé memorování pomocí opakování, druhou byla metoda „pokus a omyl“. Během té bylo účastníkům ukázáno první slovo a jejich úkol spočíval v odhadu následujícího slova. Vědci jim také následně prostřednictvím zpětné vazby sdělili, zda jejich odhad byl „blízký“ nebo „zcela nesprávný“.

Celý článek naleznete ZDE.

Zdroj: Odhadování místo memorování. Proč nám hádání informací výrazně pomáhá při učení? – Perpetuum – magazín o vzdělávání. Perpetuum – novinky a trendy ve vzdělávání [online]. Copyright © Scio 2018 [cit. 04.10.2018]. Dostupné z: https://perpetuum.cz/2018/10/odhadovani-misto-memorovani-proc-nam-hadani-informaci-vyrazne-pomaha-pri-uceni/