Úvodní stránka / Aktuálně / Finanční gramotnost spolu s kybernetickou bezpečností opět v popředí

Finanční gramotnost spolu s kybernetickou bezpečností opět v popředí

Česká bankovní asociace již 4. rokem připravuje svůj program Bankéři jdou do škol, v rámci něhož formou workshopů nabízejí školám inspirativní besedy s hosty z finančního sektoru. Neboť většinou školy nemají ucelený učební plán, který mladým pomůže zorientovat se v ekonomickém světě, bude také letošní snahou přiblížit jim, jak správně hospodařit.

Mimo to se též zaměří na zabezpečení na internetu nebo vysvětlí kybernetické útoky a jak na ně reagují banky. Bankovní asociace tak reaguje na tristní výsledky průzkumu finanční gramotnosti (Měšec.cz), z něhož například vyplývá, že mladí lidé, kteří vycházejí střední školu, si mnohdy neumí porovnat parametry jednotlivých půjček a zhodnotit, jestli je pro ně výhodnější úvěr s úrokovou sazbou 10 % ročně nebo 1 % měsíčně. Tuto otázku dokázalo správně zodpovědět jen 38 % dotázaných.

Výuku o tom, jak zacházet s penězi, se snaží zlepšovat rovněž společnost Enhance, která dodává české programy pro interaktivní tabule. Svůj program Peníze pod kontrolou díky podpoře kraje a ministerstva školství nabízí učitelům zdarma (Blesk). Efektivita výuky finanční gramotnosti byla opakovaně zpochybněna výzkumy na toto téma, např. studií ekonoma Shawna Colea z Harvard Business School. Stejně jako v mnoha jiných případech, v ČR podobné studie o efektivitě vzdělávání chybí.

Zdroj:

Informatika se bude učit nově a jak bude vypadat český systém duálního vzdělávání | EDUin. EDUin | Informační centrum o vzdělávání [online]. Dostupné z: https://www.eduin.cz/beduin/informatika-se-bude-ucit-nove-a-jak-bude-vypadat-cesky-system-dualniho-vzdelavani/