Úvodní stránka / Aktuálně / Hádejte, jak si stojí Češi v žebříčku čtenářské gramotnosti a kdo je v čele pelotonu

Autor: Lucie Kocurová

Čtenářské kompetence jsou zásadní pro úspěch jednotlivců i jednotlivých zemí, tvrdí autoři studie, která vznikla na půdě Central Connecticut State University v USA. Vědci v ní zkoumali trendy v gramotnosti a čtenářském chování v 61 zemích Asie, Ameriky, Afriky a Evropy. Potvrdilo se, že skandinávské státy dlouhodobě patří mezi světovou špičku. Tabulce vévodí Finsko. Překvapivě se příliš nedařilo státům západní polokoule, jako jsou USA, Kanada a země Latinské Ameriky. Čím to?

John W. Miller, profesor a hlavní autor studie, se na gramotnost ve své práci soustředí už čtyři desetiletí. Je také autorem studie „Nejgramotnější města Ameriky“. Britskému deníku The Independent řekl: „Zkoumali jsme nejrůznější faktory, které podle nás dohromady dávají obraz čtenářské a kulturní úrovně národa. Když se podíváme na umístění jednotlivých států, myslím, že můžeme bez přehánění říct, že právě čtenářské kompetence jsou zásadní pro úspěch jednotlivců i jednotlivých zemí. Žijeme v době, kdy je ekonomika vázána na znalosti a takzvané měkké dovednosti. Ani do budoucna tomu pravděpodobně nebude jinak.“

…..

Celý článek naleznete ZDE.

Zdroj: KOCUROVÁ, Lucie. Rodiče vítáni [online]. [cit. 18.10.2018]. Dostupný na WWW: https://www.rodicevitani.cz/volny-cas/ctenarstvi/hadejte-jak-si-stoji-cesi-v-zebricku-ctenarske-gramotnosti-a-kdo-je-v-cele-pelotonu/