Úvodní stránka / Aktuálně / Třetina mladých učitelů chce odejít ze škol. Stát je neumí podpořit

Třetina mladých učitelů chce odejít ze škol. Stát je neumí podpořit

Nový výzkum Masarykovy univerzity (MUNI) ukázal, že mladí učitelé se v průměru těší dobrému prostředí, pozitivnímu vztahu s žáky nebo svobodě ve vyučování. Zároveň však odhalují, že jim na školách chybí uváděcí program, který by jim pomohl v začátcích, nebo nesouhlasí s nuzným finančním ohodnocením, které podle nich neodpovídá prestiži a zápřahu profese.

Téměř třetina mladých učitelů tak zvažuje změnu školy nebo profese úplně (Novinky.cz), a to navzdory původně silné motivaci. Ačkoliv se platy učitelů mají zvedat, nejde o takový růst, který by mladé oproti jiným vysokoškolským povoláním lákal. Ekonom Daniel Münich ve svém komentáři pro Lidové noviny popisuje, že aby se Česko dostalo alespoň na průměr zemí OECD, musely by se učitelské platy navýšit o polovinu (Facebook). Místo necelých 32 000 korun hrubého měsíčně v roce 2017 by to muselo být 48 000 korun.

Ministr školství Robert Plaga se na konferenci Školství 2018 nechal slyšet, že samotné zvedání platů není samospasné (Novinky.cz) pro zvýšení atraktivity pedagogického povolání. Dodal, že je důležité řešit i administrativní zátěž, revizi rámcových vzdělávacích programů nebo problematiku státního testování. Debata o atraktivitě nebo ohodnocení učitelů se odehrává v momentě podstavu na řadě škol a v určitých regionech. Ředitelé základních a středních škol si pravidelně stěžují, že nemohou najít učitele do svých sborů (Česká škola).

Zdroj: Proč mladí učitelé odcházejí ze škol? | EDUin. EDUin | Informační centrum o vzdělávání [online]. Dostupné z: https://www.eduin.cz/clanky/proc-mladi-ucitele-odchazeji-ze-skol/