Úvodní stránka / Aktuálně / Třetina mladých učitelů chce odejít ze škol. Stát je neumí podpořit

Třetina mladých učitelů chce odejít ze škol. Stát je neumí podpořit

Nový výzkum Masarykovy univerzity (MUNI) ukázal, že mladí učitelé se v průměru těší dobrému prostředí, pozitivnímu vztahu s žáky nebo svobodě ve vyučování. Zároveň však odhalují, že jim na školách chybí uváděcí program, který by jim pomohl v začátcích, nebo nesouhlasí s nuzným finančním ohodnocením, které podle nich neodpovídá prestiži a zápřahu profese.

Téměř třetina mladých učitelů tak zvažuje změnu školy nebo profese úplně (Novinky.cz), a to navzdory původně silné motivaci. Ačkoliv se platy učitelů mají zvedat, nejde o takový růst, který by mladé oproti jiným vysokoškolským povoláním lákal. Ekonom Daniel Münich ve svém komentáři pro Lidové noviny popisuje, že aby se Česko dostalo alespoň na průměr zemí OECD, musely by se učitelské platy navýšit o polovinu (Facebook). Místo necelých 32 000 korun hrubého měsíčně v roce 2017 by to muselo být 48 000 korun.

Ministr školství Robert Plaga se na konferenci Školství 2018 nechal slyšet, že samotné zvedání platů není samospasné (Novinky.cz) pro zvýšení atraktivity pedagogického povolání. Dodal, že je důležité řešit i administrativní zátěž, revizi rámcových vzdělávacích programů nebo problematiku státního testování. Debata o atraktivitě nebo ohodnocení učitelů se odehrává v momentě podstavu na řadě škol a v určitých regionech. Ředitelé základních a středních škol si pravidelně stěžují, že nemohou najít učitele do svých sborů (Česká škola).

Zdroj: Proč mladí učitelé odcházejí ze škol? | EDUin. EDUin | Informační centrum o vzdělávání [online]. Dostupné z: https://www.eduin.cz/clanky/proc-mladi-ucitele-odchazeji-ze-skol/

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vzdělávání ITveSkole.cz

  • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

    Číst více »

Katalog řešení

  • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

    Číst více »

Aktivity, konference

  • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

    Číst více »

Rolovat na počátek