Úvodní stránka / Aktuálně / Přijďte se tuto sobotu podívat, jak žije Wikipedie

Přijďte se tuto sobotu podívat, jak žije Wikipedie

Jak udělat Wikipedii ještě lepší, jak používají Wikipedii učitelé ve výuce či jak knihovníci pracují s Wikidaty. To jsou příklady témat, která budou řešit účastníci desáté Wikikonference, která proběhne tuto sobotu 1. prosince v Olomouci.

Na desáté Wikikonferenci vystoupí např. Jan Kameníček s příspěvkem, ve kterém srovná česky psanou mutaci s těmi zahraničními, a uvede současné trendy. Martin Urbanec představí výsledky výzkumu mezi českými a korejskými Wikipedisty-nováčky a Michal Kaderka z Aliance pro otevřené vzdělávání uvede, jak je Wikipedie využívána ve výuce či tvorbě otevřených vzdělávacích zdrojů. “Na Wikikonferenci vystoupí i host ze zahraničí Liam Wyatt, který je evropským kontaktním manažerem pro Wikimedia a je prvním světovým wikipedistou rezidentem. Ten přednese příspěvek o trendech ve spolupráci Wikimedia s knihovnami, galeriemi, archivy a muzei,” říká za organizátory Wikikonference Gabriela Boková.

Wikipedie je pátým nejnavštěvovanějším webem na světě a je každodenním pomocníkem mnoha dětí i učitelů. Má nezpochybnitelný dopad i pro celoživotní vzdělávání lidí, kteří již ve školách nejsou. Konference je tak skvělou příležitostí k nahlédnutí fungování celého vnitřního mechanismu –  jak se tvoří hesla, upravují a jak se vytěžují data,” doplňuje Tamara Kováčová z EDUinu, kde má na starosti projekt Otevřené vzdělávání.

Seznam vystupujících:
Klára Joklová: Co nového ve WM ČR
Martin Urbanec: Průběžné výsledky projektu Zkušenosti nových wikipedistů
Jan Kameníček: Úspěšné české Wikizdroje: mohou být ještě lepší?
Lucie Svozilová: Mozkem proti Fake news!
Vojtěch Dostál: Jak je možné, že Wikidata ještě (trochu) fungují?
Jakub Klímek: Automatizovatelná aktualizace Wikidat z veřejných databází
Linda Jansová: Rozvoj knihovnické databáze ve spolupráci s Wikidaty.
Liam Wyatt: Trendy a výhledy partnerství s kulturními institucemi: 9 let GLAMu
Michal Kaderka: Praktické příklady využití otevřených vzdělávacích zdrojů

Kompletní údaje ke konferenci najdete zde.

Desátou Wikikonferenci pořádá spolek Wikimedia Česká republika v Olomouci v prostorách Pevnosti poznání v sobotu 1. prosince od 10 do 17 hodin.

Kontakt:
Gabriela Boková, Wikimedia Česká republika, manažerka vzdělávacích aktivit
Email: gabriela.bokova@wikimedia.cz
Tel.: 723 734 968

Tamara Kováčová, EDUin, Aliance pro otevřené vzdělávání
Email: tamara.kovacova@eduin.cz
Tel.: 603 942 437

Zdroj: KADERKA, Michal. Otevřené vzdělávání [online]. [cit. 5.12.2018]. Dostupný na WWW: https://otevrenevzdelavani.cz/prijdte-se-tuto-sobotu-podivat-jak-zije-wikipedie/