Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Rozvoj programátorských dovedností s micro:bitem

Rozvoj programátorských dovedností s micro:bitem

Autor: Martin Kozub

Poptávka po programování se s rostoucím časem stále zvyšuje. To je nutné reflektovat také ve školách a začleňovat prvky programování již pro žáky nižšího věku. [1] Pokud je cílem učit děti programování a chceme je vést k logickému myšlení, existuje několik způsobů, jak tak učinit.

Lze postupovat klasickou cestou a snažit se žáky učit pracovat přímo se zdrojovým kódem programu v textové podobě. To ale vyžaduje poměrně značné úsilí, neboť práce s kódem je založena na znalosti konstruktů, a především jejich zápisu. Každý si navíc musí najít systém, jak se v textu orientovat. K tomu pomáhají dobré návyky formátování textu, především správného odsazování, jež ale žáci z počátku nemají vybudované a začnou se ztrácet.

Druhým a pro začátečníky jednoznačně lepším způsobem je práce v grafickém blokovém prostředí, kde si uživatel vybírá z palety nástrojů příslušné bloky, které dále skládá, a které do sebe zapadají jako puzzle. Žákovi tak stačí znatelně menší znalosti a první jednodušší algoritmy může začít skládat téměř okamžitě, takřka bez jakýchkoliv předchozích teoretických znalostí o programovacích jazycích, či programování obecně.

……

Celý článek naleznete ZDE.

Zdroj: KOZUB, Martin. Rozvoj programátorských dovedností s micro:bitem. Metodický portál: Články [online]. 17. 12. 2018, [cit. 2018-12-17]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/21921/ROZVOJ-PROGRAMATORSKYCH-DOVEDNOSTI-S-MICROBITEM.html>. ISSN 1802-4785.

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Vzdělávání ITveSkole.cz

  • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

    Číst více »

Katalog řešení

  • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

    Číst více »

Aktivity, konference

  • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

    Číst více »

Rolovat na počátek