Úvodní stránka / Aktuálně / Diskuse odborníků: Zakázat mobily ve školách – ano, či ne?

Diskuse odborníků: Zakázat mobily ve školách – ano, či ne?

Pokud nebudou děti používat mobily ve škole, soustředí se lépe na výuku? Mají lepší výsledky ti žáci, kteří technologie nepoužívají? Jak se liší přístup k technologiím generace Z a síťové generace Y? Zamezíme kyberšikaně, když zakážeme mobily ve školách? Jaký mají technologie vliv na děti? To jsou otázky, které zodpoví účastníci kulatého stolu SKAV, který proběhne ve čtvrtek 17. ledna od 14. do 16. hodin v ZŠ Vodičkova v Praze.

Pokud zakážeme o přestávkách mobily, budou podle ředitelů i učitelů děti spolu více mluvit. Podle České školní inspekce je ale zákaz mobilních telefonů neodůvodněný zásah do soukromého vlastnictví dětí. Ve Francii je užívání mobilů o přestávkách zakázáno zákonem a tento zákaz si získává příznivce i v Česku. “Plošný zákaz mobilů ve školách je jen projevem zoufalé nevědomosti, jak s technologiemi ve školách naložit. To, jak děti používají technologie ve volném čase, by mělo být součástí vzdělávání, proto je přinejmenším problematické mobily zakazovat,” říká Bořivoj Brdička z Jednoty školských informatiků a její zástupce ve SKAV.

Součástí Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020 je přístup BYOD Bring Your Own Device, kdy žáci ve škole pracují s vlastními zařízeními. Technologie jsou součástí běžného života, proto je místo zákazů inspirativnější učit žáky technologie ovládat a nenechat technologie ovládat žáky,” říká Tamara Kováčová, která má v EDUinu na starosti projekt Otevřené vzdělávání. Dodává, “že ani my si jako dospělí nenecháváme líbit, když nám zaměstnavatel zakazuje používat mobil během naší obědové přestávky.”

Kulatý stůl Stálé konference asociací ve vzdělávání (SKAV) proběhne ve čtvrtek 17. ledna od 14. do 16. hodin v ZŠ Vodičkova v Praze.

Účastníci kulatého stolu SKAV:
Bořivoj Brdička, člen výkonného výboru Jednoty školských informatiků a zástupce pro SKAV
Petr Karvánek, ředitel ZŠ a MŠ Antonína Čermáka, Praha 6
Jan Kršňák, Institut pro podporu inovativního vzdělávání
Martin Provazník, zástupce ředitele ZŠ Strossmayerovo nám., Praha 7
Miriam Sedláčková, odpovědnost za vzdělávání Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost  (NÚKIB)
Samuel Šulc, 1. místopředseda České středoškolské unie
Michaela Willheimová, Montessori ČR

Moderátor: Michal Kaderka, člen výkonného výboru Učitelské platformy a koordinátor Aliance pro otevřené vzdělávání

Kontakt:
Bořivoj Brdička, člen výkonného výboru Jednoty školských informatiků a zástupce pro SKAV
Email: borivoj.brdicka@jsi.cz
Tel.: 606 944 354

Tamara Kováčová, EDUin, Aliance pro otevřené vzdělávání
Email: tamara.kovacova@eduin.cz
Tel.: 603 942 437

Michal Kaderka, člen výkonného výboru Učitelské platformy a koordinátor Aliance pro otevřené vzdělávání
Email: info@svetmedii.info
Tel.: 777 879 481

Zdroj: KADERKA, Michal. Otevřené vzdělávání [online]. [cit. 17.1.2019]. Dostupný na WWW: https://otevrenevzdelavani.cz/diskuse-odborniku-zakazat-mobily-ve-skolach-ano-ci-ne/

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vzdělávání ITveSkole.cz

  • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

    Číst více »

Katalog řešení

  • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

    Číst více »

Aktivity, konference

  • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

    Číst více »

Rolovat na počátek