Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Finské školství a ICT: 1. Informační systémy

Finské školství a ICT: 1. Informační systémy

Autor: Marek Lisý

V rámci studia na Pedagogické fakultě UK jsem měl příležitost strávit jeden semestr ve Finsku přes program Erasmus+. Jedním z témat, které mne zajímaly, byly technologie na místních školách. Vypravil jsem se proto do jedné místní základní školy na kraji města Jyväskylä vyzpovídat místní učitelku třetí třídy, Tiinu, která na škole zároveň plní roli ICT metodičky. ICT metodik je učitel, který pomáhá ostatním učitelům s používáním ICT v jejich předmětech. Nejde tolik o technickou pomoc jako spíš o pomoc didaktickou, tedy aby byly technologie využity účelně a pomáhaly dětem v učení, ne naopak. Škola, kde Tiina učí, má pouze první stupeň, což ve finském kontextu znamená první až šestou třídu. Toto oddělení prvního a druhého stupně (sedmá až devátá třída) je ve Finsku poměrně běžné, někdy jsou první a druhý stupeň spojené, jindy jsou zvlášť, někdy je spojený druhý a třetí stupeň. Tato škola ale rozhodně není malá, v každém ročníku jsou čtyři paralelní třídy (A–D) a celkem se zde vyučuje okolo 500 dětí.

…..

Celý článek naleznete ZDE.

Zdroj:LISÝ, Marek. Finské školství a ICT: 1. Informační systémy. Metodický portál: Články [online]. 21. 01. 2019, [cit. 2019-01-21]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/21949/FINSKE-SKOLSTVI-A-ICT-1-INFORMACNI-SYSTEMY.html>. ISSN 1802-4785.