Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Finské školství a ICT: 2. Práce ICT metodika

Finské školství a ICT: 2. Práce ICT metodika

Autor: Marek Lisý

Tento článek je součástí seriálu o finském školství a ICT, který vznikl na základě rozhovoru s Tiinou, učitelkou třetí třídy a ICT metodičkou na základní škole ve městě Jyväskylä ve středním Finsku. Ve druhém díle budeme mluvit o roli ICT metodika. Jeho hlavním úkolem je mentoring a podpora ostatních učitelů v otázce zapojení informačních a komunikačních technologií do výuky. Nejde zde tolik o technickou stránku, spíš o stránku didaktickou. Aby technologie pomáhaly učení a nepoužívaly se jen proto, že je to dnes moderní.

Každá škola v regionu Jyväskylä má alespoň jednoho ICT metodika, záleží na počtu dětí a učitelů. Škola Tiiny má ICT metodiky dva, protože škola má okolo 500 žáků. Navíc jsou v její škole dva učitelé pro technickou podporu. Všichni čtyři jsou běžní učitelé s téměř plným úvazkem. Všichni ICT metodici (ve Finsku jim říkají ICT tutoři) z celého regionu se pravidelně setkávají, zhruba jednou měsíčně, aby sdíleli nové poznatky a učili se o nových technologiích použitelných do výuky.

…..

Celý článek naleznete ZDE.

Zdroj:

LISÝ, Marek. Finské školství a ICT: 2. Práce ICT metodika. Metodický portál: Články [online]. 22. 01. 2019, [cit. 2019-01-23]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/21950/FINSKE-SKOLSTVI-A-ICT-2-PRACE-ICT-METODIKA.html>. ISSN 1802-4785.