Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Finské školství a ICT: 3. ICT kurikulum na prvním stupni

Finské školství a ICT: 3. ICT kurikulum na prvním stupni

Autor: Marek Lisý

Ve Finsku žáci pracují s technologiemi už od první třídy. V první a druhé třídě jde hlavně o základní dovednosti, bezpečné používání softwaru, vyhledávání informací na internetu nebo interakci s ostatními přes internet. Ve třetí až šesté třídě se děti navíc učí psaní, focení, natáčení nebo tvorbu videa. Jedním ze samostatných cílů Finského kurikula je práce s ICT. Každý učitel by měl zařadit práci s ICT do různých předmětů.

Tina uvedla příklad jednoho učitele, kterého sleduje. V jeho hodinách žáci tvoří svůj osobní blog o vlastním učení (metakognice patří k významným kompetencím pro 21. století). Jeden den například vyfotí místo, kde se rádi učí, jindy píšou, co se učí. Například jeden žák může psát o žonglování. Co mu jde, co nejde, jak postupuje dopředu. U Tiiny ve třídě děti takto začaly psát svůj blog ve třetí třídě. Tyto osobní blogy žáků jsou v systému Peda.net, na blog svého dítěte mají přístup jen rodiče a učitel. Některé příspěvky ale učitel může nasdílet ostatním žákům ve třídě. Veřejně se blogy nesdílí.

Celý článek naleznete ZDE.

Zdroj:

LISÝ, Marek. Finské školství a ICT: 3. ICT kurikulum na prvním stupni. Metodický portál: Články [online]. 23. 01. 2019, [cit. 2019-01-28]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/21951/FINSKE-SKOLSTVI-A-ICT-3-ICT-KURIKULUM-NA-PRVNIM-STUPNI.html>. ISSN 1802-4785.