Úvodní stránka / Aktuálně / Středoškoláci tvoří odborné práce

Středoškoláci tvoří odborné práce

Autor: Hana Pasková

Studenti na středních školách nemusejí čekat na okamžik, kdy budou moci zpracovávat své bakalářské práce. Pokud mají zájem, mohou se odborným tématům věnovat i dříve a jejich výsledky nekončí „v šuplíku“. Jak je to možné? A proč to dělají?

Co je SOČ?

Projekt, který to umožňuje, se jmenuje Středoškolská odborná činnost, zkráceně SOČ. Studenti mezi sebou soutěží a neberou to na lehkou váhu. Vítězné práce mají často úroveň těch vysokoškolských. To je také důvod, proč vysoké školy berou úspěchy v tomto projektu v potaz při přijímacím řízení.

Uspět ve Středoškolské odborné činnosti však není jednoduché. Napsání kvalitní vědecké práce obvykle znamená nejen rozsáhlou rešerši a výzkum na odborném pracovišti, ale i sehnání odborného garanta, který by středoškolákům při psaní pomohl nebo např. zajistil potřebné přístroje a data na výzkum. Taková osoba by měla mít dostatečnou praxi v daném oboru a do hloubky znát studentovo téma. Nalezení takového garanta častokrát komplikuje celý proces, jelikož není v časových možnostech mnoha vědců věnovat se středoškolským odborným činnostem. Na některé obory existují proto garanti spolupracující přímo s projektem, kteří konzultují práce s vícero účastníky. Studenti se vědecké práci mohou samozřejmě věnovat i sami, mají to ale náročnější a kvůli nedostatku zkušeností s odbornými pracemi se jim obvykle daří hůře.

……

Celý článek ZDE.

Zdroj: PASKOVÁ, Hana. Perpetuum vzdělávání bez hranic [online]. [cit. 2.4.2019]. Dostupný na WWW: https://perpetuum.cz/2019/04/stredoskolaci-tvori-odborne-prace/

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vzdělávání ITveSkole.cz

  • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

    Číst více »

Katalog řešení

  • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

    Číst více »

Aktivity, konference

  • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

    Číst více »

Rolovat na počátek