Úvodní stránka / ICT a vše kolem / A datové typy v Excelu znáte?

A datové typy v Excelu znáte?

Autor: Karel Klatovský

Občas se mi stává, že při ukázkách novinek a zajímavých funkcí v aplikacích Office se ozvou příznivci Excelu, že těch novinek tam není tolik, jako např. ve Wordu nebo PowerPointu. A ona to není pravda. V rámci Office 365 a pravidelných měsíčních novinek se na Excel samozřejmě nezapomíná. Občas jsou to možná pro někoho skrytější (avšak někdy o to důležitější) nové početní funkce, někdy to jsou novinky viditelné na první pohled (se kterými ale si možná někdo neví napoprvé rady). A takovou novinkou mohou být i datové typy, tak se na ně pojďme podívat!

Datové typy najdete v aplikaci Excel 365 (nejsou tedy v Excelu 2019) a umožňují Vám bez nutnosti opouštět aplikaci Excel zjišťovat zajímavé zeměpisné či akciové informace. A co více, s takto získanými daty můžete dále počítat a používat je i jako vzorce. Ale dost „povídání“, jdeme na to!

Datové typy naleznete na kartě Data :). Je zapotřebí si nejprve vložit do sešitu např názvy států nebo měst, se kterými chcete pracovat, následně tyto buňky označit a vybrat vhodný datový typ, pro tento příklad tedy Zeměpis.

Jakmile Excel rozpozná zeměpisný název, zobrazí u položky ikonu složené mapy a vy pak můžete snadno a rychle nechat automaticky do sloupců doplňovat položky jako je rozloha, zeměpisná šířka a délka, vedení města, rozlohu a u států navíc statistické informace jako je porodnost, telefonní předvolba, cenu benzínu, procento zalesněné nebo zemědělské půdy a mnoho dalších zajímavých informací. Jak je vidět z obrázků, ve skutečnosti se ale jedná o vzorce, které můžete použít kdekoliv v sešitu. A i když jsou zatím dostupné 2 datové typy, do budoucna se počítá s přidáním dalších. Excel tak získává po 3D mapách a grafech typu Mapy další skvělé vlastnosti nejen pro zeměpisáře.

 

 

Zdroj: KLATOVSKÝ, Karel. O technologiích (nejen) ve školách [online]. [cit. 3.4.2019]. Dostupný na WWW: https://www.klatovsky.cz/2019/04/a-datove-typy-v-excelu-znate.html

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Vzdělávání ITveSkole.cz

  • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

    Číst více »

Katalog řešení

  • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

    Číst více »

Aktivity, konference

  • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

    Číst více »

Rolovat na počátek