Úvodní stránka / Konference a aktivity / Konference projektu PRIMAS Praha 13

Konference projektu PRIMAS Praha 13

Ve středu 22. května 2019 proběhla v obřadní síni MÚ Praha 13 konference projektu PRIMAS (Porozumění, Respekt, Inkluze, Multikultura, Aktivita, Spolupráce), financovaného z fondů Evropské unie a MÚ Praha 13.

Úvodní slovo paní místostarostky RNDr. Marcely Plesníkové otevřelo velmi zajímavou a dle jejích slov inovativní akci, která vybočovala z představy běžné konference.

Všech deset základních škol zapojených do projektu připravilo vlastní ukázky práce, jichž se účastnili pedagogové a české děti společně se žáky s odlišným mateřským jazykem. Atmosféra byla velmi přátelská a uvolněná, žáci obcházeli jednotlivá stanoviště, aby se vzájemně seznámili s nabízenými aktivitami.

A co bylo k vidění? Různé soutěžní hry, práce s tablety, s 3Panelem, ukázky animace apod. Lektoři ITveSkole.cz, kteří se na realizaci školení projektu koordinátorů zapojených do projektu PRIMAS podíleli, společně s učiteli zapojili zájemce do kreativní práce s výukovými stavebnicemi iTriangle EDU a iTriangle STEM.

Stavebnice jsou ideální pomůckou právě pro zapojení dětí s OMJ, jelikož stavět lze i beze slov. Nehrozí tak vyčlenění dětí z kolektivu z důvodu odlišného komunikačního jazyka. Úlohy byly koncipovány od lehčích po komplexnější. Někteří měřili hladinu hluku v místnosti, další se snažili vytvořit a změřit co největší tlak na lahev, jiní stavěli mrakodrap tak, aby přečkal zemětřesení. Na jiných stanovištích se rozmlouvaly historické postavy nebo se řešily logické úlohy v didaktické hře Matemág.

Všichni ocenili možnost dát si výborné koláčky a chlebíčky k svačině, řízečky k obědu, kdykoli vodu, čaj nebo kávu.

V průběhu celé akce si učitelé předávali zkušenosti z činností v multikulturních koutcích pomocí ukázek a příkladů dobré praxe při integraci žáků s odlišným mateřským jazykem.

Na závěr akce proběhlo hlasování na 3Panelu, které dopadlo nad očekávání skvěle. Všichni zapojení žáci se shodli na tom, že na akci se jim líbilo, a že kdyby mohli, tak by ještě zůstali.