Úvodní stránka / Konference a aktivity / Konference k vícejazyčnému vzdělávání

Konference k vícejazyčnému vzdělávání

Život v 21. století, ve světě globalizace, rozmanitosti společnosti a rychlého vývoje technologií, vyvolává nutnost změn v přístupu ke vzdělávání, které musí být transverzální, etické, udržitelné a založené na osvojování kompetencí. Velké nároky jsou kladeny především na jazykové vzdělávání, kde je nutno pracovat s realitou heterogenních tříd, ve kterých se společně vzdělávají žáci s odlišným kulturním a sociálním zázemím a rozmanitým jazykovým repertoárem. Setkávání odborníků z různých zemí a sdílení příkladů inspirativní praxe je pak jednou z nezbytných podmínek pro naplnění této výzvy.

S cílem podpořit důležitost vnímání vícejazyčného vzdělávání tak organizace MultilingNet navázaná na Fakultu aplikované lingvistiky Univerzity ve Varšavě organizuje v úzké spolupráci s Českou školní inspekcí, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy mezinárodní konferenci s názvem Vícejazyčné a multikulturní vzdělávání: politika a praxe (Multilingual and Multicultural learning: Policies and Practicies), která se bude konat ve dnech 14. a 15. prosince 2019 v prostorách Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Konference je určena pro experty v oblasti jazykového a multikulturního vzdělávání, ředitele škol, učitele a další odborníky a bude zaměřena na různé aspekty osvojování jazykových a sociolingvistických kompetencí. Témata konference budou zahrnovat přístupy k interkulturnímu a vícejazyčnému vzdělávání v různých podmínkách, neurolingvistické procesy při učení se jazykům, rané jazykové vzdělávání včetně zachování individuálního jazykového a kulturního dědictví, vyučovací metody, rozvíjení čtenářské gramotnosti bilingvních a vícejazyčných žáků apod.

Účast a konferenční příspěvky přislíbili jako klíčoví mluvčí významní odborníci na uvedenou problematiku. Na konferenci tak vystoupí např. Ofelia Garcia, profesorka The City Univerzity of New York, Elana Shohamy, profesorka Univerzity v Tel Avivu, která se zaměřuje na výzkumnou činnost v oblasti jazykového vzdělávání v kontextu vícejazyčné společnosti, Li Wei, přední britský lingvista, vedoucí katedry aplikované lingvistiky Univerzity of London, který se mimo jiné zabývá problematikou souběžného osvojování několika jazyků, Zhu Hua, profesorka aplikované lingvistiky na Univerzity of London nebo Ricardo Otheguy, profesor jazykovědy na City Univerzity of New York. Konferenční příspěvek přednesou také zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a České školní inspekce.

Více informací o konferenci včetně instrukcí pro přihlášení k účasti a vypracování příspěvků je k dispozici zde: https://mmlpp2019.wordpress.com/

Zdroj: Konference k vícejazyčnému vzdělávání, MŠMT ČR. MŠMT ČR [online]. Copyright ©2013 [cit. 30.08.2019]. Dostupné z: http://www.msmt.cz/konference-k-vicejazycnemu-vzdelavani