Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Co s adresami souborů na GSuite?

Co s adresami souborů na GSuite?

Pokud používáte Google Disk a vůbec dokumenty a spol, tak určitě i sdílíte. A adresy jsou fakt dlouhé a fakt ošklivé, ale dá se s nimi zajímavě pracovat.

 

Kopírování souboru

Pokud nechcete přímo soubor sdílet, ale chcete, aby si uživatel uložil kopii k sobě, stačí edit na konci adresy zaměnit za copy. Takže místo adresy https://docs.google.com/drawings/d/1PR9r4ZC-wY2vITP7xAbme7JaGDOnR5lO2gxgByjNINw/edit vznikne adresa https://docs.google.com/drawings/d/1PR9r4ZC-wY2vITP7xAbme7JaGDOnR5lO2gxgByjNINw/copy a místo otevření souboru Google nabídne vytvoření kopie.

Prohlížení souboru

Pokud stačí poskytnout jen prohlédnutí souboru nebo je vhodné skrýt ovládací prvky, stačí poslední část adresy nahradit preview. Adresa pak bude vypadat https://docs.google.com/drawings/d/1PR9r4ZC-wY2vITP7xAbme7JaGDOnR5lO2gxgByjNINw/preview.

Obě změny můžete použít u všech typů souborů GSuite. A pokud se vám pořád nelíbí délka adresy, tak ji proženete nějakým zkracovačem a je hotovo.

Rychlé založení nového souboru

Pokud chcete rychle založit nový dokument, stačí do adresního řádku prohlížeče prostě napsat doc.new, sheet.new, form.new, slide.new nebo dokonce sites.new a okamžitě získáte úplně nový textový dokument, tabulku, formulář, prezentaci nebo webovou stránku.

Zdroj: RAMBOUSKOVÁ, Jitka. Co jsem vyzkoušela ve škole a okolním vesmíru [online]. [cit. 12.2.2020]. Dostupný na WWW: http://www.cojsemvyzkousela.cz/?p=5668

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Vzdělávání ITveSkole.cz

  • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

    Číst více »

Katalog řešení

  • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

    Číst více »

Aktivity, konference

  • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

    Číst více »

Rolovat na počátek