Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Mobilní aplikace Khan Academy se dočkala češtiny

Mobilní aplikace Khan Academy se dočkala češtiny

Tisková zpráva: Interaktivní cvičení, vysvětlující videa, sledování pokroku a okamžitou zpětnou vazbu nabízí Khan Academy zdarma, bez reklam a nyní i formou aplikace, která je od února 2020 v češtině.

Spolek Khanova škola se stará o překlad a propagaci Khan Academy v České republice. Ve spolupráci s americkou organizací Khan Academy představuje veřejnosti českou výukovou aplikaci na iOS i Androidu. Téměř veškerý výukový obsah dostupný v češtině na cs.khanacademy.org lze nyní používat i přes aplikaci.

Mobilní aplikací je rozšířena možnost studia a procvičování pro české žáky a studenty i na chvíle, kdy nemají po ruce počítač. Navíc mladí lidé často přenosná zařízení před počítačem preferují. Markéta Matějíčková, která v roce 2012 založila Khanovu školu, ke spuštění mobilní aplikace dodává: „Od spuštění webové lokalizované platformy české Khan Academy v červnu 2018 je pro nás uvedení české verze mobilní aplikace Khan Academy dalším velkým krokem. Dobrého učitele a kvalitní práci se třídou nenahradí nic, ale Khan Academy je výbornou pomůckou pro všechny. Chceme, aby se mohl učit kdokoli, kdekoli i v České republice. Podporujeme tak studenty, aby postupně převzali odpovědnost za vlastní vzdělávání.”

• Mobilní aplikace umožňuje stažení obsahu pro pozdější použití offline.
  • Do mobilní aplikace je možné se přihlásit pomocí uživatelského účtu, v rámci kterého se zaznamenává pokrok; ten se synchronizuje napříč všemi platformami, včetně zadání od vyučujícího nebo od rodiče, který používá Khan Academy.
  • Obsah je individualizován pro potřeby žáka: systém mapování pokroku předkládá automaticky studentovi přiměřeně obtížný obsah i opakování již získaných dovedností.
  • Mobilní aplikace může být vhodným nástrojem pro individualizaci a pro formativní hodnocení pokroku i ve vyučování.

Co všechno v aplikaci najdete?

• přes 800 videolekcí česky,
  • přes 2 000 videolekcí opatřených českými titulky,
  • nespočet interaktivních cvičení s okamžitou zpětnou vazbou,
  • matematiku pro ZŠ i SŠ, organickou chemii, informatiku, kosmologii i hudbu,
  • gamifikační prvky (sbírání bodů, odznaků a plnění tzv. Mistrovských výzev).

Americká organizace Khan Academy začala poskytováním bezplatných vzdělávacích videí z oblastí od matematiky přes biologii, chemii, programování nebo dějiny umění.

U toho však její práce nekončí. Jak říká Sal Khan: “Učme se tak, abychom to opravdu uměli, ne tak, abychom prošli testem.” Do středu zájmu se tak v dostává individualizace výuky s pomocí digitálních technologií, zefektivnění práce učitele tak, aby měl více prostoru pro osobní interakci ve třídě. S pomocí analytických nástrojů v učitelských účtech Khan Academy může rychle rozpoznat, co komu ve třídě jde, co je potřeba rozvíjet, i kdo kolik času a úsilí aktivitám věnoval.

Kam míří Khan Academy?

Stejně se i česká Khanova škola zasazuje o moderní přístup a smysluplné využití digitálních technologií ve vzdělávání. Další cíl Khanovy školy je výrazné rozšíření vzdělávacího obsahu pro chemii, fyziku, matematiku a programování v češtině v rámci projektu OPVVV MŠMT, který začal v lednu 2020. Dlouhodobým partnerem a sponzorem Khanovy školy v oblasti lokalizace obsahu je společnost Bakaláři Software.

Aplikaci je možné stáhnout na Google Play nebo App Store.

Zdroj: Mobilní aplikace Khan Academy se dočkala češtiny – Perpetuum – vzdělávání bez hranic. Perpetuum – novinky a trendy ve vzdělávání [online]. Copyright © Scio 2020 [cit. 18.02.2020]. Dostupné z: https://perpetuum.cz/2020/02/mobilni-aplikace-khan-academy-se-dockala-cestiny/