Úvodní stránka / Aktuálně / DUMY.cz – pomoc pro domácí výuku

DUMY.cz – pomoc pro domácí výuku

Portál DUMy.cz funguje už mnoho let a nabízí možnost využití vložených prezentací, videí i pracovních listů jak pro učitele, tak i pro žáky. V současné době je tak i velice dobrou pomůckou pro vzdělávání žáků doma.

Jestliže si vytvoříte pro děti pracovní list nebo prezentaci, či najdete například na youtube pěkné video, můžete vše vložit na portál DUMy.cz a žákům potom poslat jen odkaz. Všechno si mohou doma v klidu rozkliknout, prohlédnout, případně i stáhnout a zpětně reagovat podle pokynů vyučujících.  A to je navíc pěkně zdarma, ostatně na DUMech to vždycky bylo tak.

Na portále najdete také už téměř 150 000 vložených hotových materiálů, z kterých si můžete vybrat a nemusíte tak pracně vymýšlet pěknou prezentaci sami. Výukové materiály jsou tříděné podle stupně vzdělávání od předškolního až po středoškolské. Můžete si vybrat jak výukové prezentace, tak materiály na procvičení učiva, je to na vás.

V posledním týdnu bylo vloženo například téměř 50 výukových prezentací od pana učitele Zdeňka Hanzelína, které zahrnují učivo českého jazyka, matematiky a vlastivědy na 1. stupni, fyziky na 2. stupni, které žáky určitě budou bavit a učivo z nich pochopí. Všechny jsou krásně udělané a interaktivní, je v nich hodně animací, jednoduchých úkolů pro děti, prezentace jsou prostě hodně názorné! Z vlastní zkušenosti mohu také doporučit například pro fyziku práce pana učitele Poláka, Hájka, paní učitelky Vosátkové a mnoha dalších. Každá z těch prezentací je opět animovaná, je v nich jasně a srozumitelně vyložené učivo, jsou v nich i úlohy na procvičení. A to vše tak, aby to žáky bavilo! Pokud mi práce některého učitele skutečně hodně vyhovují pro vlastní práci, stačí mi pak do vyhledávače na DUMech zadat jeho příjmení a otevřou se všechny DUMy konkrétního učitele, stačí pak skutečně jen vybírat, co použiji.

Na portále najdu i celou řadu zajímavých výukových aplikací, které si žáci mohou stáhnout a procvičovat tak učivo. A kdyby se náhodou někdo nudil, tak na portále najde i téměř 8000 e-knih ke stažení zdarma, včetně povinné četby. Většinou jsou i ve Wordu nebo pdf, takže je možné je číst bez jakýchkoliv dalších aplikací. Zavřené knihovny nám prostě nevadí.

Takže přeji všem učitelům i jejich žákům, aby tuto nelehkou dobu překonali co nejlépe a také s úsměvem – a třeba právě i s DUMy.

Mgr. Alena Tučímová