Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Jak v Teamsech vrátit zpět žákem smazaný soubor?

Jak v Teamsech vrátit zpět žákem smazaný soubor?

I když můžete dát v (online) třídě různá pravidla a domluvit se na správném využívání technologií, je jen otázkou času, kdy je někdo záměrně nebo omylem poruší. A tím nejčastějším asi může kromě nevhodné diskuze (jak na to jsem vám psal zde) být i mazání souborů, a to přímo na kartě Soubory ve vašem týmu.

Ano, vím, máte tam přece složku nazvanou Výukové materiály, do které žáci mohou pouze nahlížet a stahovat soubory a nemohou nic nahrát ani smazat. Zcela jistě ale nezůstanete jen u této složky a budete chtít, aby žáci někam nahrávali například fotky z třídní exkurze, budete tam mít nějaký dokument, tabulku nebo prezentaci, do které dáte žákům kvůli spolupráci přístup.

A pokud mají přístup pro změnu souboru, mají pochopitelně i právo smazání. Co dělat, když vám najednou soubor „zmizí“? Nebojte, nic není ztraceno a pokud se vám to stane, postupujte takto:

  1. Otevřete si kartu Soubory, kde chybí soubor

2. Klepněte v horní liště na tlačítko Otevřít v aplikaci SharePoint (na této technologii je postavené ukládání souborů v Teamsech).

3. Zde uvidíte kartu Soubory v trochu jiné podobě, ale ztracené soubory zde ještě nenajdete, pro ty musíte do souborového koše, který se nachází v nabídce vlevo.

4. V rámci koše pak nejenom vidíte, kdo a kdy soubor smazal, ale máte možnost ho pochopitelně po klepnutí obnovit (nebo dokonce odstranit z koše). POZOR: do zobrazení prostředí SharePoint i koše má přístup i žák a možná si říkáte proč – důvod je prostý. I on může něco smazat omylem a měl by mít možnost takový soubor obnovit.

5. Pokud se ale bude jednat o žáka, který bude chtít opravdu škodit, tak soubor z koše odstraní a pak ho ani v koši neuvidí nikdo. Téměř nikdo.

6. Vy jako vlastník týmu máte totiž přístup ještě do Koše druhé fáze, kde najdete, jak asi tušíte, soubory smazané ze standardního koše a i zde máte možnost soubory obnovit. Do koše druhé fáze se dostanete odkazem, který se nachází v dolní části stránky standardního koše a práce v něm je pak obdobná, jako ve standardním souborovém koši.

 

Zdroj: KLATOVSKY, Karel. O technologiích (nejen) ve školách… [online]. [cit. 27.4.2020]. Dostupný na WWW: https://www.klatovsky.cz/2020/04/jak-v-teamsech-vratit-zpet-zakem.html

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vzdělávání ITveSkole.cz

  • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

    Číst více »

Katalog řešení

  • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

    Číst více »

Aktivity, konference

  • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

    Číst více »

Rolovat na počátek