Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Seznamte se – robot Root

Seznamte se – robot Root

Chvilku se námi doma bydlel robot Root.

Vypadá trochu jako vysavač a chová se trochu jako Bee-Bot, různé úrovně programování má trochu jako Ozobot a vlastní programování je trochu jako Scratch.

„Jaký tedy vlastně je?“

Robotek Root jezdí, kreslí, gumuje a je vybavený spoustou senzorů a blikátek. Kříž na zádech mu svítí několika barvami a způsoby a rozděluje mu povrch na 4 dotykové plochy, vepředu má čidlo nárazu, reaguje na barvy a dokáže hrát. Takže je vybavený až až.

Ovládat se dá buď z tabletu iPad nebo z webového prohlížeče Chrome https://code.irobot.com/#/. Prostředí a vlastní programování je podobné jako u řady spřátelených robotků.

Uživatel si může vybrat tři stupně podle svých zkušeností – od jednoduchého zápisu sekvencí, přes bloky se složitějšími prvky až po textový zápis programu. Ve vyšším levelu je vždy i více možných příkazů k použití.

 

 

Robota jsem vyzkoušela s aplikací na iPadu. V aplikaci najdete řadu připravených úkolů s průvodcem. Jednotlivé bloky mají možnost jednoduché modifikace. Párování přes bluetooth probíhalo úplně bezproblémově, ale na vyzkoušení a odladění programu lze použít také simulátor přímo v aplikaci.

Moc se mi líbila práce s fixem – může fix zvednout či položit a umí i mazat.

Bude to skvělé v kombinaci s bílou tabulí ve třídě, protože robot jezdí i po svislé ploše.

Na úvodní stránce aplikace jsou připravené i aktivity pro whiteboard, ale bohužel v placené sekci. Zkoušela jsem kreslení obrazců s Ozobotem, ale ten tahá tužku za sebou a kresba proto není přesná, u Sphero zase tvar spíš odhadujeme, ale tady díky umístění fixky přesně ve středu je výsledek dost dobrý.

Takže třeba zadání “Připrav program, ať robot nakreslí pravoúhlý trojúhelník a pak ho prezentuj na tabuli” zaručí, že výsledek bude dostatečně velký a uvidí ho opravdu celá třída.

Součástí příslušenství je i podložka 4×4 čtverců o straně 16 cm a sada samolepek. Takže dokonalá příprava na storytelling s robotem a pokud vlastníte Bee-Bota, tak docela dobře půjdou využít již připravené materiály.

Robot Root se ke mně dostal díky firmám Profimedia a Apeko. Děkuji.

Zdroj: RAMBOUSKOVA, Jitka. Co jsem vyzkoušela ve škole i okolním vesmíru [online]. [cit. 10.7.2020]. Dostupný na WWW: http://www.cojsemvyzkousela.cz/?p=6553&utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=seznamte-se-robot-root

 

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vzdělávání ITveSkole.cz

  • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

    Číst více »

Katalog řešení

  • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

    Číst více »

Aktivity, konference

  • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

    Číst více »

Rolovat na počátek