Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Fotíme Česko se žáky

Fotíme Česko se žáky

Autor: Jaroslav Mašek

Využívání otevřených vzdělávacích zdrojů a zejména jejich tvorba jsou základními pilíři digitálního vzdělávání a digitální gramotnosti. Rozšiřování Wikipedie pak patří k jednomu z nejlepších příkladů takovéto tvorby, ale co si budeme říkat, nemusí oslovit každého. Někteří raději než k psané formě tíhnou k tvorbě multimediálního obsahu. A v oblasti otevřených zdrojů je na tomto poli jedním z nejznámějších a nejpoužívanějších projektů Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons

Wikimedia Commons je projekt nadace Wikimedia, který slouží jako organizované centrální úložiště licenčně volných fotografií, videa, ilustrací, zvuků a dalšího multimediálního obsahu.“ (1) Tento obsah lze využít nejen ve Wikipedii a dalších projektech nadace Wikimedia, ale kdekoliv jinde, za dodržení příslušné licence Creative Commons (nejčastěji CC BY-SA).

Projekt Fotíme Česko

Pro ty, kteří rádi fotí a současně vytváří otevřené zdroje, se hodí projekt nazvaný Fotíme Česko, jehož cílem je pořizovat svobodné snímky z území České republiky, které v článcích na Wikipedii chybí, a tím ji vylepšovat, stejně jako další sesterské projekty nadace Wikimedia. (2)…..

Celý článek naleznete ZDE.

Zdroj: MAŠEK, Jaroslav. Fotíme Česko se žáky. Metodický portál: Články [online]. 28. 10. 2020, [cit. 2020-10-29]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/22648/FOTIME-CESKO-SE-ZAKY.html>. ISSN 1802-4785.