Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Jak v Teamsech odevzdávat vyfocené pracovní listy a opravovat je?

Jak v Teamsech odevzdávat vyfocené pracovní listy a opravovat je?

Mnoho učitelů teď zadává úkoly formou pracovních listů nebo pracovních sešitů, kdy žák vypracuje nějakou stránku a pošle ji naskenovanou, nebo dnes spíše vyfocenou, učiteli zpět. A většinou e-mailem. Nebylo by jednodušší a snazší k tomu opět využít Teamsy a to dokonce s tím bonusem, že by bylo možné do takto vyfocené stránky rovnou opravovat, podtrhávat, známkovat? No jasně, že bylo!

Pro první ukázku využijeme aplikaci všem známou – Word. Ta základní myšlenka je taková, že jako podklad pro zadání využijete prázdný dokument ve Wordu, do kterého žáci vloží vyfocenou stránku a takový soubor vám odevzdají. A vy si ho pak jen otevřete a díky kreslícím funkcím Wordu rovnou opravíte a dopíšete co potřebujete přímo do dokumentu a následně takto opravený dokument pošlete žákovi zpět. Jdeme na to.

1. Vytvořte v Teamsech nové zadání a klepněte na tlačítko Přidat zdroje. V nově zobrazeném okně klepněte na Nový soubor, vyberte Dokument Wordu, zadejte jeho název a klepněte na Připojit.

 

2. Po vložení do zadání nezapomeňte klepnout na tři tečky u souboru a vyberte příkaz Studenti upravují vlastní kopii.

3. Doplňte zadání dle potřeby (termíny, popis apod.) a zadejte jej žákům.

Vaše část je teď hotova a pojďme se podívat na to, jak to vidí žák a co má udělat. 

1. Žák si otevře zadání a klepne na vámi přiložený soubor. Může jej otevřít dle vlastní volby v Teams, Wordu nebo Wordu Online.

2. Na kartě Vložení vloží do dokumentu vyfocenou stránku.

3. Dokument zavře a zadání vám odevzdá. Pokud student pracuje na mobilním telefonu, může skrze aplikaci Word fotku do dokumentu vložit obdobným způsobem.

 

 

Tím je pro změnu práce na straně žáka hotova a opět se přesouváme na stranu učitele. 

1. Otevřete si vypracované zadání od studenta, které se otevře v aplikaci Word Online. Následně v horní části okna klepněte na tlačítko Otevřít v desktopové aplikaci. Tím se myslí aplikace Word, kterou máte nainstalovanou v počítači.

A proč ho vlastně zadání potřebujeme otevřít v desktopové aplikaci? Protože ta obsahuje plno nástrojů pro kreslení a opravování přímo do dokumentu. Je pochopitelně mít novější verzi Wordu (2016, 2019, 365), na 10 let starých verzích vám toto fungovat nebude a berte to tedy i jako ukázku toho, že aplikace Office se neustále vyvíjí a přináší nové funkce, i když si to mnoho učitelů nemyslí.

Nyní se vám zobrazila vyfocená práce studenta přímo v nainstalované aplikaci Word v počítači a stačí přejít na kartu Kreslení a začít práci rovnou opravovat. Pokud kartu Kreslení nemáte zobrazenou a jste si jisti, že máte Word 2016 a novější, je potřeba ji ručně ve Wordu zapnout a to přes Soubor – Možnosti – Přizpůsobit pás karet a zde v pravím sloupci zaškrtnout kartu Kreslení.

Po opravení práce stačí soubor uložit (Ctrl + S) – a on se automaticky uloží zpět do zadání, odkud jste jej otevřeli a odkud můžete doplnit třeba jen počet bodů a vlastní komentář a práci poslat ohodnocenou žákovi zpět.

Druhým způsobem, jak celý tento proces udělat, je skrze aplikaci PowerPoint. Možná si říkáte, proč to dělat přes PowerPoint, když už máme postup ve Wordu, v čem to je snazší? V tom, že PowerPoint má kartu Kreslení již jako součást online verze a tudíž odpadá nutnost otevřít dokument v desktopové aplikaci.

Jako podklad pro zadání tedy nevyužijete dokument Wordu, ale prázdný snímek prezentace, který si můžete předem připravit tak, aby vypadal jako formát A4 na výšku. Stačí v nainstalovaném PowerPointu si vytvořit jednou takovou „šablonu“ a takto vytvořený soubor pak používat jako podklad pro všechna budoucí podobná zadání. Formát prezentace změníte na kartě Návrh – Velikost snímku – Vlastní velikost snímku.

Přidat popisek

Následně je postup již stejný, jako u Wordu:

1. Vytvoříte zadání a jako podklad dáte takto vytvořenou šablonu v PowerPointu. Je potřeba zvolit příkaz Nahrát z tohoto zařízení a nezapomeňte na volbu Studenti upravují vlastní kopii.

2. Žák si zadání otevře a do „prezentace“ vloží vyfocenou vypracovanou stránku a pošle zadání zpět.

3. Vy si zadání otevřete a rovnou v aplikaci Teams na kartě Kreslení si můžete zvolit nástroj, pomocí kterého do prezentace/fotky dopíšete vaše poznámky a následně zadání odešlete ohodnocené zpět.

A aby toho nebylo málo, tak třeba třetí možností je pak využít OneNote a Poznámkové bloky žáků, ale o tom třeba zase jindy.

Zdroj: KLATOVSKY, Karel. O technologiích (nejen) ve školách… [online]. [cit. 11.11.2020]. Dostupný na WWW: https://www.klatovsky.cz/2020/11/jak-v-teamsech-spravne-odevzdavat.html

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vzdělávání ITveSkole.cz

  • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

    Číst více »

Katalog řešení

  • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

    Číst více »

Aktivity, konference

  • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

    Číst více »

Rolovat na počátek