Úvodní stránka / Aktuálně / Je prezenční vzdělávání ne-nahraditelné?

Je prezenční vzdělávání ne-nahraditelné?

Je i není. Obojí platí.

On-line webináře nebo jinými slovy distanční výuka, nesou v sobě potenciál úplně jiných možností, než jaké jsou v případě prezenčního vzdělávání. Jistě, živé setkání je vždy do určité míry nenahraditelné, ale skutečně jen do určité míry. To podstatné u prezenční výuky je jednoduše řečeno „živé“, a to skutečně nelze ničím nahradit.

Jenže v případě vzdělávání, notabene v situaci radikálních opatření vlády, se najednou vyjevilo, že on-line prostředí je jednak okamžitě k dispozici a jednak i ono má své kouzlo. Třeba příležitost absolvovat DVPP z pohodlí svého domova, nebo v době, která je rozprostřena do časů pro pedagogy nejpřijatelnějších.

Ba co víc, on-line webináře poskytují zejména ředitelům nebývalou možnost realizovat DVPP, a přitom řešit minimum organizačních problémů, které se vždy vyskytnou, má-li někdo z vyučujících ve škole chybět.

A konečně skutečnost, že v on-line prostředí se setkají učitelé, kteří by se takto možná nikdy nesetkali, se ukazuje jako velmi inspirativní prvek této formy vzdělávání. Najednou se potkává odbornost a nezbytnost vzdělávání se sociální rovinou, navazují se nové kontakty, z nich možná pramení i nová přátelství, ale každopádně je to prostor pro vzájemnou inspiraci. A o co jiného jde, zejména v oblasti DVPP, než o poskytování nových inspirací pro tak náročnou profesi, jakou je učitel.

Přejeme vám všem, pedagogům i nepedagogům, i nám všem, celému pracovnímu týmu, abychom dobré inspirace k životu v této ne příliš příznivé době přijímali ze všech možných směrů a dokázali je transformovat do smysluplného obsahu pro naše děti a žáky.

Proto neváhejte a využijte nabízených termínů on-line webinářů ITveSkole.cz.

Mgr. Yvetta Ellerová

Lektorka DVPP ITveSkole.cz