Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Tak a je to tady! Skupinové místnosti (breakout rooms) v Teamsech!

Tak a je to tady! Skupinové místnosti (breakout rooms) v Teamsech!

Autor: Karel Klatovský

Po této funkci od jara, zejména s nástupem distanční výuky, čekalo mnoho pedagogů. Čekání je u konce a tak se můžete těšit ve vašich Office 365, resp. Teams i vy. A tak se pojďme podívat na to, jak se se skupinovými místnostmi pracuje, ať je umíte ihned používat. Není to totiž nic těžkého. Aby byla funkce dostupná, je potřeba mít aplikaci Teams ve verzi min. 1.3.00.24755

1. Základem je samozřejmě online schůzka, ať již okamžitá nebo naplánovaná, ve které jste vy a další účastníci. Při plánování schůzky tak pochopitelně není potřeba myslet na nic dopředu.

2. Jakmile v rámci online hodiny uznáte za vhodné, že je potřeba třídu rozdělit do online skupin, můžete tak kdykoliv učinit pomocí ikony v horním řádku příkazů, kde stačí klepnout na Skupinové místnosti.

3. Pokud na toto tlačítko klepnete, máte možnost si vybrat, kolik místností potřebujete a hlavně, zda do nich chcete přiřadit účastníky náhodně nebo si rozdělení do skupin provedete sami.

4. V případě, že si vyberete ruční vytvoření skupin, se vám v pravé části okna zobrazí dostupní účastníci schůzky, které můžete přidat do schůzky a dostupné místnosti. Stačí vybrat účastníka a klepnout na tlačítko Přiřadit.
5. Místnosti si samozřejmě můžete přidávat a přejmenovávat dle potřeby tak, aby vám jejich název dával smysl, zejména s ohledem na to, až se do nich budete jako vyučující připojovat. Místností můžete mít vytvořených až 50.
6. Jakmile jsou studenti rozděleni do skupin, stačí klepnout na tlačítko Spustit místnosti. Po chvíli jsou jednotlivé místnosti a jejich schůzky aktivní a vy můžete přes tlačítko Otevřít danou skupinu „navštívit“ a zkontrolovat, zda žáci pracují na čem mají, případně jim samozřejmě pomoci. Pokud jste v té chvíli byli v běžné části schůzky, vás hovor v ní je pozdržen.

7. V rámci připojení do skupiny můžete samozřejmě využívat všechny běžné funkce jako je sdílení obrazovky, hlasování apod. Pokud potřebujete, můžete žákům do skupin posílat hromadné oznámení.

8. Pokud máte hotovo vše, kvůli čemu jste se připojili do dané skupiny, je možné ji opustit a přepnout se buď do obecné části schůzky nebo se připojit do jiné skupiny a pomoci studentům v této skupině.

9. A stejně tak pokud již uznáte za vhodné skupinové místnosti ukončit, můžete po jedné nebo najednou je uzavřít, žákům se zobrazí upozornění, že byla místnost uzavřena a že se můžou vrátit do hlavní místnosti.

Jak vidíte, práce se skupinovými místnostmi je opravdu snadná a intuitivní a i díky nim bude práce v Teamsech zase o něco příjemnější a efektivnější.

Zdroj: KLATOVSKY, Karel. O technologiích (nejen) ve školách… [online]. [cit. 10.12.2020]. Dostupný na WWW: https://www.klatovsky.cz/2020/09/tak-je-to-tady-soukrome-skupiny.html