Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Jak souvisí blogování s rozvojem digitální gramotnosti

Jak souvisí blogování s rozvojem digitální gramotnosti

Autor: Ludmila Kovaříková

Témata, která zazní v tomto článku, už jistě pravidelní čtenáři četli. Nicméně tentokrát mě Kathleen Morris zaujala úvahou nad tím, jaký je rozdíl mezi samostatnými lekcemi věnovanými digitální gramotnosti (nebo digitálnímu občanství, jak zmiňuje v textu) a autentickým průběžným vzděláváním. Představme si současnou školu, která by se chtěla rozvoji digitální gramotnosti věnovat. Pravděpodobně by začala vyhledávat už hotové přípravy k jednotlivým tématům, které si bude odškrtávat v seznamu nebo možná ve svém ŠVP. Dá se říct, že na začátku roku můžeme mít hotovo. Je to tak ale doopravdy? Může se dovednost stát dovedností po jedné jediné lekci?

Odpověď se nabízí sama. Aby mohlo být vzdělání pro digitální svět autentičtější, museli bychom najít dlouhodobější činnost, která by jednotlivá témata pokryla. Jakkoli se znovu vracíme k blogování, možná bychom mohli uvažovat i o jiných způsobech a cestách, které děti naučí kriticky myslet, eticky a bezpečně se na internetu chovat, spolupracovat, být kreativní a při tom všem se cítit pohodlně. Těžko bychom však našli cestu takto všestrannou.

Kathleen Morris vyjmenovává osm způsobů, jak blogování učí digitálnímu občanství…….

Celý článek naleznete ZDE.

Zdroj: KOVAŘÍKOVÁ, Ludmila. Jak souvisí blogování s rozvojem digitální gramotnosti. Metodický portál: Články [online]. 28. 01. 2021, [cit. 2021-01-28]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/22791/JAK-SOUVISI-BLOGOVANI-S-ROZVOJEM-DIGITALNI-GRAMOTNOSTI.html>. ISSN 1802-4785.

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vzdělávání ITveSkole.cz

  • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

    Číst více »

Katalog řešení

  • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

    Číst více »

Aktivity, konference

  • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

    Číst více »

Rolovat na počátek