Úvodní stránka / Dotace pro školy / Reportáž v MF DNES z Letních kempů ITveSkole.cz

Reportáž v MF DNES z Letních kempů ITveSkole.cz

V pátek 30.7. proběhlo na jedné z našich 55 partnerských škol natáčení reportáže pro MF DNES z doučovacího kempu. Celý článek z víkendového vydání novin si můžete přečíst níže.

Hra na indiány v letní škole

Reportáž MF DNES z doučovacího kempu v pražské škole. Děti o prázdninách dohánějí výuku po pandemii.

Alžběta Šimková

reportérka MF DNES

PRAHA Hledat žáky o prázdninách ve škole je asi to poslední, co by člověka napadlo.

Letos to však neplatí. Po celé republice totiž ve stovkách základních škol probíhá během léta skoro šest tisíc letních doučovacích kempů, pro bezmála sto tisíc dětí.

Kempy byly nápadem ministra školství Roberta Plagy a jeho rezort na ně dal 260 milionů korun. Pro žáky jsou zdarma.

Doučovací kempy mají dětem pomoci dohnat učivo zábavnou formou, ale především jim také nahradit chybějící kontakty s vrstevníky, které během distanční výuky podle pedagogů hodně postrádaly. Děti nikde nepřespávají a každý den chodí na kemp do školy.

Píseň o psovi

Když procházím prázdnou chodbou Fakultní základní školy Trávníčkova na Praze 13, všude je klid.

Až když zahneme za několikátý roh rozlehlé budovy, začnou k nám doléhat tlumené zvuky hudebních nástrojů. Tam také míříme.

Když vejdeme do třídy, ze všech stran znějí xylofony. Žáci jsou rozmístěni ve skupinkách a každá má jeden hudební nástroj. Právě mají dopolední vzdělávací program.

„Napsaly jsme si naši vlastní písničku a teď ji dokončujeme,“ vysvětluje mi jedna z trojice dívek a zapisuje přitom další notu na notový papír.

Hudební výchovu během online výuky žáci v podstatě neměly. Teď to mohou dohnat. K tomu si procvičovaly také anglický jazyk. K písničce si totiž žaci měli vymyslet i svůj anglický text. Tématem mělo být nějaké zvíře a dívky si vybraly psa.

„Pak si je všechny zazpíváme,“ oznamuje paní učitelka Nikola Zasman třídě, zatímco každou skupinku obchází a kotroluje, zda děti zapsaly noty správně.

V jedné třídě jsou dohromady žáci od 1. do 4. třídy a podle toho je také přizpůsobený program. Ten si pro ně nachystaly samy pedagožky. Část dne děti obvykle tráví ve škole a zbytek venku.

Kemp děti bavil, i když sezábava prolínala se vzděláváním. „Chodily jsme na výlety,“ vyjmenovává jedna žákyně, co se jí nejvíce líbilo. A hned ji doplňuje spolužačka. „Hrály jsme tu také různé hry.“ Že děti tábor ve škole baví, si všímají i učitelky. „Nevnímají, že jsou ve školní budově, ony by to naopak chtěly ještě prodloužit,“ přibližuje učitelka Magdalena Jurczygová. Podle třídní učitelky čtvrťáků Jany Repčákové je také na dětech znát, že jim chyběli kamarádi.

Škola hrou

Kemp není jen pro žáky z prvního stupně, přihlásit se mohli i ti druhostupňoví. Ti mají na této škole program inspirovaný knihou Julese Verna a zastupuje zeměpis i dějepis. „Naše téma je neuvěřitelná cesta kolem světa za pět dní, kdy každý den jsme na jiném kontinentě. Půl dne k tomu máme aktivity ve škole a pak na to navazujeme výletem,“ popisuje Jurczygová.

Dnes jsou zrovna žáci v Americe a vyráběli si indiánské čelenky. Škola pořádá celkem pět týdenních turnusů pro zhruba sedmdesát dětí a zájem o místa byl velký. Některé děti tak skončily jako náhradnici.

Pár z nich pak mělo štěstí a místo se pro ně uvolnilo. Podle zástupkyně ředitele Ilony Žďárské se to ale týkalo minima dětí.

„Z pěti kempů se nám odhlásily tři děti, a to kvůli tomu, že byly nemocné,“ upřesňuje Žďárská.

S uspořádáním tří turnusů škole pomohl spolek ITveSkole.cz.

Ten celkem zajišťuje po republice dvě stě turnusů kempů na 55 školách. Školám pomáhá především s organizací a administrativou, ale i s náplní kempů. „Školy od nás dostaly také pro děti diplomy, kam si každý den žáci lepí nálepky, aby je to motivovalo a bavilo,“ přibližuje ředitelka spolku Petra Pitelková. Na všechny kempy se vejde asi desetina žactva základních škol.