Úvodní stránka / Sdílíme společně na DUMY.cz

Sdílíme společně na DUMY.cz

DUMy.cz je internetový portál, který má za cíl nabídnou pomocnou ruku pedagogům a školám při tvorbě, sdílení a archivaci digitálních učebních materiálů (DUM). Ve vazbě na projekty  např. EU Peníze školám, Maják a další slouží ke snadnému naplnění důležitých kroků projektu. Nabízíme volně přístupný nástroj na podporu archivace a sdílení ověřených kvalitních výukových materiálů.

Jedná se o portál, jenž má zpřístupňovat výukové materiály co nejsnazším způsobem široké odborné veřejnosti, kterou má za úkol obohatit o nové informace a má ji inspirovat při vlastní tvorbě nových materiálů. Portál DUMy.cz bude sdružovat odbornou pedagogickou veřejnost do komunity a umožní její užší vzájemnost a spolupráci, je tedy dvojsměrnou cestou k obohacení ostatních pedagogů a zároveň jim pomáhá řešit vlastní problémy.  Hlavní přínos tým tvůrců spatřuje zejména v možnosti sofistikovaného vyhledávání v uložených materiálech podle klíčových slov. Nejen ředitelé škol jistě ocení možnost dohledání vložených textů podle IČ školy i autora pro účely různých zpráv a kontrol.

Hlavní myšlenkou je snadnost použití a přímá cesta k hledané informaci. Díky jedinečnému způsobu vyhledávání konkrétních DUMů se lze snadno a na jedno kliknutí dostat k cíli. Tým zkušených editorů neustále prověřuje zveřejňované materiály z pohledu formálního, z pohledu Autorského zákona, ale především z pohledu věcné a obsahové správnosti. Díky hodnocení kvality obsahu pomocí hvězdiček lze odlišit materiály s přínosnějším obsahem. Kontrola kvality obsahu však nekončí vložením, proces zlepšování obsahu je trvalý. I vy jej můžete komentáři ovlivnit, případně upozornit na obsahovou nesrovnalost. S editory a uživateli ověřenými materiály, které jste po zadání hledaného výrazu našli, bude možno nadále pracovat v rámci volné licence Creative Commons.

Jsme přesvědčeni, že hlavním přínosem portálu DUMy.cz je vznik pedagogické komunity vzájemně sdílející své výukové materiály, jež jsou vždy před vložením pečlivě kontrolovány. Z hlediska projektů za vás přebíráme povinnost sdílení a archivace.

DUMY.cz přináší bezplatnou službu školám a pedagogickým pracovníkům, kteří budou jednodušším způsobem schopni obohatit svoji výuku o další podněty a prvky. Využití všech publikovaných materiálů ve výukovém procesu bude zcela legální a pro jejich použití nebude nutná registrace. Registrací se uživateli otevírají dveře k dalším možnostem využití portálu DUMy.cz, jako jsou diskuze, možnost vkládání vlastních materiálů a komentářů. Registrovaný uživatel se může zapojit do soutěží. Registrace i další využití portálu je zcela zdarma po celou dobu fungování projektu.

Naším mottem je snadné vložení, snadné fulltextové vyhledání a snadné používání ve výuce. To vše bez starostí s licencemi a s přiměřeností obsahu.

Sdílíme společně na DUMy.cz

• Výukové materiály